Diş Tedavisi

Estetik Diş Hekimliğinde İmplantların Rolü ve Avantajları

Estetik Diş Hekimliğinde İmplantların Rolü ve Avantajları

Diş ve ağız sağlığıyla alakalı bütün gelişmelere rağmen, pek çok kişi genel olarak diş çürümesi, periodontal rahatsızlık ya da yaralanma sebebi ile diş kaybına uğramaktadır. Uzun seneler süresince, dişi eksik insanlar için var olan tek tedavi yöntemi köprü ve takma dişler olmaktaydı. Fakat, bu dönemde yepyeni, daha güven verici, daha estetik ve çok daha kalıcı bir teknik vardır.

Diş implantı yedek diş kökü olmaktadır. İmplant, kendi dişinize uyum sağlayacak biçimde yapılmış sabit ya da çıkarılabilir doğal olmayan dişler için kuvvetli bir temel temin etmektedir. Diğer bir ismi ile diş implantı, takma diş ya da köprü gibi diş protezine destek olmaktadır. Kısacası imğlant ağza yapay olarak konumlandırılan doğal olmayan bir diş kökü olmaktadır. Dokunuza dost titanyumdan elde edilmiş ve eksik dişler için bir kök görevi gören çene kemiğine konumlandırılmış vidalardır.

İmplantların Avantajları Nelerdir?

Son dönemlerde sıklıkla tercih edilen implantların pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar ise;

Şahane Görüntü

Diş implantı kendi dişiniz gibi gözükür ve size doğal diş hissiyatı yaşatmaktadır. Üstelik kemik ile kaynaşacak biçimde elde edildiklerinden dolayı kalıcı olmaktadırlar. Biraz daha ayrıntılamak gerekir ise, görüntü ve his mevzubahis olduğunda, diş implantı ve gerçek diş arasındaki tek farklılık, gerçek diş olmamasıdır.

Akıcı Konuşma

Uymayan protezlerde, diş ağız içerisinde kayabilir ve doğru olmayan telaffuza neden olabilmektedir. İmplantlar, dişin kayabileceği kaygısı olmadan konuşmanıza müsaade etmektedir.

Şahane Diş Kökü

Dişinizin kökü bir ağacın kökü gibi çenenize tutturulmaktadır. Bir dişi yitirdiğinizde, kökün yer aldığı alanda bir boşluk kalır ve implant işlemiyle bu kökler tekrardan yapılmış olmaktadır.

Yemek Yemede Kolaylık

Geleneksel takma diş sık sık kayar ve çiğnemenin tadını almanızı zor hale getirir. İmplantlar, kendi dişiniz gibi işlev görmektedir ve en hoşnut olduğunuz besinleri fazladan bir uğraş ya da acı hissi duymadan keyif ile tüketmenizi temin eder. Geleneksel takma dişe sahip bir hastadan daha iyi bir şekilde ısırma kuvvetine müsaade eder.

Dayanıklılık

İmplantlar ağız temizliğine özen gösterildiğinde uzun müddet hatta yaşam boyu kullanılabilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir