Diş Tedavisi

Estetik Dental İmplantlar: Doğal Görünüm ve Güzel Bir Gülüş İçin İpuçları

Estetik Dental İmplantlar

Yaşadığımız dönemde diş ve ağız sağlığı hususunda büyük gelişmeler gerçekleşmiştir. İnsanlarda diş çürümesi, periodental rahatsızlık veya yaralanma gibi türlü nedenlerle dişlerde kayıp gerçekleşiyor. Standart tedavi metotlarında diş kayıpları yaşanması halinde köprü ya da takma dişler tercih ediliyordu. Ancak uzun ömürlü kullanım için, estetik dental implant tedavi seçeneği günümüzde sıklıkla uygulanan uygulamalardandır.

Dental implantlar yedek diş kökleri olarak da adlandırılabilir. Bu malzemeler dişlere uygun bir biçimde tasarlanmaktadır. Kişinin durumu ve isteğine göre çıkarılabilir veya sabit olarak tasarım yapılır. Doğal olmayan dişler için tesirli ve güvenilir bir temel oluşturmaktadır.

Kişilerde takma diş veya köprü diş gibi diş protezlerine yardımcı olması amacı ile ağız içerisine dental implantlar doğal olmayan diş kökü olarak yerleştirilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinde genel olarak titanyum ürünü tercih edilir. Bunun sebebi titanyum yapay olmayan diş dokusu ile çok uyumlu bir üründür. Eksilen dişler için kök görevini üstlenecek vidalar şeklinde implantlar çene kemiğine yerleştirilmektedir.

Dental İmplant Avantajları Nelerdir?

Dental implant yaşadığımız dönemde en sık kullanılan diş doktorluğu uygulamaları içerisinde yer almaktadır. Güvenli bir diş tedavi yöntemi olan dental implant avantajları aşağıdaki gibidir;

  • İmplantlar kendi dişiniz gibi bir his yaşatır. Kemik ile kaynaştığından dolayı geçici olmayan bir işlemdir. Estetik bir görüntü ve doğal bir his sayesinde doğal diş köklerine oldukça yakındır.
  • Dental implant tercih eden insanlarda ağız içerisinde kayma gibi haller ortaya çıkmaz. Bu durumdan dolayı da hasta kişilerde konuşma ve telaffuzda bozukluk gibi şikayetler meydana gelmez.
  • Diş köklerini kaybeden insanlarda bu kısımda boşluk ortaya çıkar ve dişin sağlam yapısı yok olur. Dental implant sayesinde diş kökleri tekrardan yapılır ve sağlam bir kök ortaya çıkarılır.
  • Takma diş tedavi yöntemini seçen kişiler çiğnemede güçlük çekerler. Dental implantlar kendi dişiniz gibi güçlü olur. Besinleri çabalamadan ve tadını çıkartarak yiyebilirsiniz. Yöresel takma dişlere kıyasla ısırma kuvveti fazla olur.
  • Estetik bir gülüşe sahip olmanızı sağlamaktadır. Böylelikle diş implantlarıyla özgüveninizi tekrardan kazanabilirsiniz.
  • Diş ve ağız sağlığı için dental implantlar oldukça mühimdir. Bu tedavi metodu sayesinde komşu olan dişlere bir uygulama yapılmasına ihtiyaç yoktur. Komşu dişler ağız içerisinde sağlıklı bir biçimde kalmayı devam ettirir.
  • Ağız temizliğine önem verildiğinde dental implantlar yaşam boyunca kullanılabilmektedir.
  • Protez çıkarma ve takma esnasında meydana gelen problemler dental implant sayesinde yok edilir.

Dental İmplant Kimler İçin Uygundur?

Diş çekiminden oral cerrahi uygulamalarına kadar bütün hasta olan bireyler dental diş implantı için uygundur. İnsanların ağız içerisinde yeteri kadar kemik ve sağlıklı diş etleri var ise implant tedavi uygulaması yapılmaktadır.

Hasta kişiler dental implantın ardından ağız temizliğine önem vermelidir. Ayriyeten düzenli bir şekilde diş doktoruna gözükmek gerekir. Kemik ve diş eti yapısında problemi olanlar hastalar için tedavi öncesi birtakım hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bu türlü hastalarda dental implant tedavisinden evvel gereken koşulların oluşturulmasına yönelik bir prosedür uygulanmaktadır.

Dental implant tedavi yöntemi için hasta kişi bireysel olarak değerlendirilmektedir. Diş doktoru tarafından yapılan muayenenin ardından hasta kişinin dental implant için uygun olup olmadığına bakılmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir