Diş Tedavisi

Eğri Dişler Kaç Yaşına Kadar Düzeltilebilir?

Eğri Dişler Kaç Yaşına Kadar Düzeltilebilir

Eğri dişler, estetik kaygılar ve fonksiyonel sorunların yaşanmasına neden olduğu için birçok kişi için çok önemli bir konudur. Fakat dişlerin düzeltilme gereksinimi yalnızca genç yaşlarda değil, yetişkinlerde de gündeme gelmektedir. Peki, eğri dişler kaç yaşına kadar düzeltilir? Sorusunu bu yazımızda sizler için detaylı şekilde cevaplandırıyoruz. Bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Ortodontik tedaviler, genel olarak çocukluk ve ergenlik dönemi içerisinde, diş ve çene yapısının gelişim gösterdiği zamanlarda başlamaktadır. Çocuklarda ve gençlerde, diğer bir ifade ile küçük yaşlarda Ortodontik tedavi çok daha hızlı ve etkili olmaktadır. Çünkü bu dönemde kemik yapısının esnek olması ve dişlerin hareketinin kolay olmasıdır. 7 yaş ve 14 yaş arası, pek çok ortodontik sorun için uygun tedavi zamanıdır.

Çocuklar ve geçlerde olduğu gibi yetişkinlerde de ortodontik tedavi söz konusudur. Yetişkinlerdeki ortodontik tedavi süreci gençlere ve çocuklara kıyasla daha uzun sürmektedir. Ayrıca yetişkinlerdeki ortodontik bazı vakalarda cerrahi müdahale gereksinimi yaşanabilmektedir. Yetişkinlerde kullanılan diş teli tedavisinde estetik kaygılardan dolayı genel olarak şeffaf olanlar tercih edilmektedir.

Ortodontik tedavi, teorik bakımdan sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olan her yaştaki her bir fert için mümkündür. Fakat ilerleyen yaşlarda, kemik yoğunluğu, genel sağlık durumu ve diğer etkenler ortodontik tedavinin seyrini değiştirmektedir.

Eğri dişlerdeki düzeltilme süresi ve tedevi yöntemi, sorunun büyüklüğüne, yaşa, tedavi yöntemine ve bireysel etkenlere bağlı olarak farklılaşmaktadır. Diğer tedavilerde olduğu gibi diş tedavilerinde, fertlerin genel sağlık durumu önemli etkenler arasındadır. Diyabet, kalp rahatsızlıkları gibi birtakım kronik hastalıklar ya da ilaç kullanımı ortodontik tedavi sürecine etki etmektedir.

Özetlemek gerekirse eğri dişlerin düzeltilmesi konusunda bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ortodontik tedavide en başarılı sonuçları almak için mümkün ise erken yaşlarda tedaviye başlanılmalıdır. Yetişkinlerdeki eğri dişlerin başarılı şekilde düzeltilmesi için uygun tedavi yöntemleri uygulanılmalıdır. Ortodontik tedavi öncesinde detaylı bir muayene ve değerlendirme süreci dikkate alınmalıdır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir