Diş Tedavisi

1 Tane Yamuk Diş Nasıl Düzeltilir?

1 Tane Yamuk Diş Nasıl Düzeltilir

Metal diş telinin estetik açıdan rahatsız edici görüntüsü nedeniyle, birçok kişi, yamuk dişler diş teli olmadan nasıl düzeltilir? sorusunu sormaktadır. Sonuçta, insanlar için en çarpıcı aksesuarın kusursuz bir gülüş olduğu söylenir. Diş teli, yamuk dişleri düzeltmenin en yaygın yöntemi olmasına rağmen, birçok kişi bu tedaviye sıcak bakmamaktadır. Bu sebeple, bireyin ağız yapısının özel durumlarına göre alternatif yöntemler de değerlendirilebilir.

Diş yapısı doğuştan çarpık olan kişilerin yanı sıra, bazı alışkanlıklar nedeniyle zamanla diş pozisyonu bozulan bireyler de bulunmaktadır. Özellikle yüz üstü uyuma, masada çalışırken çeneye el ile baskı yapma gibi alışkanlıklar, dişlerin yamulmasına neden olabilir. Ancak günümüzde, sosyal yaşantıda metal diş telinin yarattığı estetik kaygıları gidermek adına şeffaf plaklar tercih edilmektedir. Bu şeffaf plaklara, telsiz ortodonti tedavisi kapsamında “Invisalign” ya da “şeffaf aparey” de denilmektedir.

Telsiz ortodonti tedavisi nasıl gerçekleştirilir? İlk olarak, bu tedaviyi almak isteyen kişilerin kaliteli ve bu alanda deneyimli bir klinikle iletişime geçmeleri önerilir. Doğru tedavi ve başarılı sonuçlar için öncelikli olarak detaylı bir araştırma yaparak konusunda uzman bir ortodontist bulunmalıdır. Seçilen klinikte ilk muayene sırasında, hastanın ağız ve diş yapısının fotoğrafları çekilir ve tedavi planlaması yapılır. Daha sonrasında dijital bir ölçüm alınarak, bu ölçümlere uygun olarak 3D yazıcılar ile kişiye özel şeffaf plaklar hazırlanır.

Bu şeffaf plaklar, yamuk dişleri doğru pozisyona getirme görevini üstlenir. Ancak plakların ne kadar süre kullanılacağı, dişlerdeki çarpıklığın derecesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tedavi süreci başladığında hastalar, doktorun belirlediği süre zarfında ilk set plağı kullanırlar. Bu ilk set genellikle bir ila iki hafta süreyle kullanılır. Belirtilen sürenin ardından hasta kliniğe geri döner ve yeni bir plak seti alır. Bu süreç, dişlerin çarpıklığının seviyesine bağlı olarak birkaç kez tekrarlanabilir. Her plak seti, dişleri kademeli olarak doğru konumlarına hareket ettirir. Ancak önemlidir ki, hastaların plakları sadece doktorun önerdiği durumlarda çıkarmaları gerekmektedir. Telsiz ortodonti tedavisi sırasında metal braket ve tel kullanılmaz, bu da tedavinin daha konforlu ve estetik olmasını sağlar. Plakları sadece özel durumlarda, örneğin yemek yerken veya dişlerinizi fırçalarken çıkarmanız önerilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir