Diş Tedavisi

Diş Teli Tedavisi Yüz Şeklini Değiştirir Mi?

Diş Teli Tedavisi Yüz Şeklini Değiştirir Mi

Diş teli tedavisi yüz şeklini değiştirir mi? sorusunu bu yazımızda sizler için detaylı şekilde cevaplandırırken, diş teli tedavisinin olumlu etkilerini de sıralıyoruz. Diş teli tedavisi ve yüz şeklindeki değişiklik hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Diş teli tedavisi, yalnızca dişlerin düzenlenmesi ile sınırlı olmayıp, geniş kapsama sahip olan bir tedavi yöntemidir. Uygulanacak olan diş teli tedavisi çene yapısını, ısırık dengesini ve dolayısı ile yüz estetiğini de olumlu yönde etkilemektedir. Fakat diş teli tedavisinin yüz şeklinde nasıl bir değişiklik yapacağı bireyden bireye farklılık göstermektedir. Çünkü, kişilerin mevcut diş ve çene yapısı, tedavi süreci ve tedavinin amacı farklı olabilmektedir. Diş teli tedavisi ve yüz şekli üstündeki olası etkileri arasında dudak pozisyonu, ısırık dengesi, dolgun yanaklar ve daha belirgin çene hattı bulunmaktadır.

Alt çenenin geride olduğu hastalarda uygulanacak olan ortodontik tedavi sayesinde, çenenin öne doğru hareketi yanakların daha dolgun ve çene hattının daha belirgin duruma gelmesine katkı sağlayabilir.

Protrüzyon, diğer bir ifade ile ön dişlerin öne doğru eğilmesi vakalarında diş teli tedavisi, dişlerin doğru pozisyona gelmesini sağlar. Bu da dudakların daha düzgün ve estetik bir konumda durmasını sağlamaktadır. Kısacası tedavi, dudakların daha dolgun ya da daha ince görünmesine neden olmaktadır.

Açık ısırık veya derin ısırık gibi problemler yaşayan bireylerde tedavi, üst ve alt dişlerin doğru temas etmesini sağlar. Doğru temas ise, dudaklar ve yanaklar arasındaki dengeyi iyileştirir. Bu durum yüz estetiğine olumlu yönde etki etmektedir. Ancak bazı vakalarda, yalnızca diş teli tedavisi yeterli olmayıp, ortognatik cerrahi de uygulanmaktadır. Hastaya yapılan bu tarz cerrahi işlemler, çene kemiğinin pozisyonunu değiştirmektedir. Çene kemik pozisyonunun düzelmesi yüz estetiği üzerinde daha belirgin etkilerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Diş teli tedavisi yüz şeklinde belirgin değişiklikler olmasına neden olabilir. Fakat bu değişim genel olarak olumlu ve estetik bakımdan iyileştiricidir. Diş teli tedavisi öncesi ve sonrası beklentiler ve sonuçlar hakkında bilgi almak için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizden randevu alarak detaylı bir görüşme yapmanız yararlı olacaktır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir