Diş Tedavisi

Dolgu Yapıldıktan Sonra Su İçilir Mi?

Dolgu Yapıldıktan Sonra Su İçilir Mi

Diş dolgusundan kaç saat sonra su içilir, dolgudan sonra sıcak içilir mi? Dolgu yapıldıktan 2 saat sonra su içilir mi? Diş dolgusundan sonra su içilip içilmeyeceği sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Diş dolgusu tamamlandığında tabi ki su içilir. Ancak suyun fazla sıcak ya da fazla soğuk olmaması gerekir. Bu yazımızda diş dolgusu ile alakalı bu soruları sizler için ayrıntılı şekilde yanıtlıyoruz.

Çocuk, genç veya yaşlı hemen hemen her birey diş sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır. Yaşanan diş sorunlarının en temel nedenleri arasında kötü ve hijyenik olmayan ortam koşulları yer almaktadır. Dişlere gerekli olan özenin gösterilmemesi de diş problemlerine yol açmaktadır. Belitmiş olduğumuz nedenlerin yanı sıra, genetik faktörlerden kaynaklı diş rahatsızlıkları fazlası ile sık yaşanmaktadır.

Dişlerde mevcut olan veya oluşan çürüklerin tedavisinde genel olarak dolgu tedavisi uygulanmaktadır. Dolgu tedavisi tamamlandıktan sonra, diş dolgusundan kaç saat sonra yemek yenir veya dolgu yapıldıktan sonra su içilir mi soruları sorulmaktadır.

Dolgudan yapıldıktan sonra su içilir mi? diye soracak olursanız, dolgu yapıldıktan sonra su içebilirsiniz. Diş dolgusu yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler arasında içecekler yer almaktadır. Dolgu sonrası yalnızca su içmeniz önerilmektedir. Kola, soda, asitli içecekler veya sıcak soğuk içeceklerden dolgu sonrası kaçınmanız gerekmektedir. Diş dolgusundan kaç saat sonra yemek yenir? sorusuna ise iki saat geçtikten sonra yenilmesini tavsiye ediyoruz.

Diş Dolgu İşlemi Nedir?

Dişlerde meydana gelen çürükler hastaya çekilmez ağrılar yaşatmaktadır. Dişlerdeki çürükleri ve yaşatmış olduğu ağrıları tedavi etmek için diş dolgu tedavisi yapılmaktadır. Kısacası dolgu diş çürükleri tedavisi için kullanılmaktadır. Çürük dişlerin iç Kısımında boşalma meydana gelmesine neden olur. Bu durum diş etini görünür duruma getirir ve diş de ağrıya veya sızıya neden olur. Bu ağrıların yok edilmesi ve hastanın normal yaşantısına dönmesi için dişin içine dolgu işlemi yapılır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir