Diş Tedavisi

Rutin Diş Kontrolü Nasıl Yapılır?

Rutin Diş Kontrolü Nasıl Yapılır

Rutin diş kontrolü yapılmadığı takdirde yaşanabilecek diş hastalıkları, uzun vadede vücutta birtakım hastalıkların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu makalemizde rutin diş kontrolü nasıl yapılır, rutin diş kontrolü nedir ve kaç ayda bir diş doktoruna gidilmeli gibi ağız ve diş hastalıkları hakkında merak edilenleri ayrıntılı şekilde cevaplandırıyoruz. Rutin diş kontrolü hakkındaki bilgilere yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Diş ve diş etlerinizle ilgili olarak herhangi bir rahatsızlık yaşamıyorsanız, diş hekimine rutin kontroller için altı ayda bir kez gitmeniz gerekir. Fakat dişlerdeki mevcut dolgular sorun yaşatıyorsa, diş eti çekilmesi varsa yahut plaklarda kırılma çatlama gibi farklı problemlerle karşı karşıyaysanız rutin kontrolü beklemeden, bir an önce diş hekimimize başvurmalısınız.

Rutin Diş Kontrolü Nedir?

Belirli zaman dilimleri içerisinde diş de herhangi bir ağrı veya rahatsızlık olmasa dahi kontrol amaçlı diş hekimine başvurulmasına rutin diş kontrolü denilmektedir. Diş hekimleri rutin diş kontrolünün önemini her defasında vurgularken, devamlı olarak kontrollerin yapılmasını tavsiye etmektedirler.

Her birey senede en az 2 defa diş hekimine gitmelidir. Çünkü ağız ve içerisindeki dişlerin sağlığını kontrol ettirmek gerekmektedir. Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimize geldiğinizde dişlerinizi rutin olarak kontrol ettirebilir, hangi işlemlerin uygulanacağını ve hangi tedavi seçeneklerine başvurulacağı ayrıntılı şekilde öğrenebilirsiniz.

Düzenli şekilde yapılacak olan diş fırçalama ağız ve diş sağlığı için son derece önemlidir. Fırçalamanın yanı sıra diş aralarını diş ipi kullanılarak temizlemeli ve ağız gargarası kullanılmalıdır. Rutin diş kontrolü yaptırarak ağız ve dişlerinizde meydana gelebilecek rahatsızlıkları başlamadan önleyebilir veya mevcut olan ağız ve diş sorunlarını ilerlemeden ve büyük sorunlara neden olmadan tedavi ettirebilirsiniz.

Rutin diş kontrolü esnasında diş hekimlerimiz genel olan dişlerinizin sağlıklı olup olmadığını, görünümü ve temizliğini kontrol etmektedir. Rutin diş kontrolleri profesyonel temizlik, muayene ve röntgen olacak şekilde yapılmaktadır.

Ağız, diş ve diş etlerinin kapsamlı bir biçimde muayene edildiği rutin kontroller, ağız sağlığını korumak için gerekli olduğu gibi, henüz ortaya çıkmamış ancak ilerleyen zamanlarda hastalığa neden olabilecek durumları ortadan kaldırmak içinde gerekmektedir. Diş hekimlerimiz, 6 aylık periyotlarla dişlerin muayenesi ve temizliği için diş kliniğimizi rutin olarak ziyaret ederek, dişlerin kontrolünün yapılmasını öneriyor. Sağlıklı ağız, diş ve diş eti için rutin kontrolleri Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimiz de yaptırabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir