Diş Tedavisi

Dişe Dolgu Yapıldıktan Sonra Ne Zaman Yemek Yenir?

Dişe Dolgu Yapıldıktan Sonra Ne Zaman Yemek Yenir

Dişe dolgu yapıldıktan sonra ne zaman yemek yenir? Dolgulu dişte nelere dikkat edilmelidir? Gibi soruları sizler için bu yazımızda ayrıntılı şekilde cevaplıyoruz.

Diş dolgu tedavisi yapılmadan evvel dişiniz uyuşturuldu ise 3 veya 4 saat yemek tüketmemeniz gerekmektedir. Diş dolgusu uyuşukluğu ne zaman geçer ya da diş dolgu tedavisi sonrası dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? Diye soracak olursanız diş uyuşukluğu yalnızca bekleyerek geçer. Dolgu tedavisi tamamlandıktan sonra, baş dönmesi veya kendinizi çok halsiz hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda uyuşuk olan bölgedeki dudak ve yanak kısmına dikkat ederek yemek yiyebilirsiniz. Ancak ilk etap da bir süre sıvı gıdalarla beslenmek daha doğru olacaktır.

Diş dolgu tedavisi sonrası hemen yemek yemek doğru değildir. Çünkü diş dolgusunun yemek yenecek sertlikte olması 2 saat gibi bir süreyi bulmaktadır. Diş dolgusu genel sertliği ise 24 saat sonra tamamlanmaktadır.

Dolgulu Dişte Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş dolgu tedavisi tamamlandıktan sonra birtakım kurallara dikkat etmek gerekmektedir. Yapılan dolgunun daha sağlıklı olması bakımından kurallara uymak önem ifade etmektedir.

Dolgu tamamlandıktan sonra minimum 2 saat süresinde yemek yememek gerekir.

Yemek yenmesi mecburi olan durumlarda ise katı olmayan gıdalar tüketilmelidir.

Sıcak ya da soğuk içeceklerdense normal sıcaklıkta sıvılar içilmelidir.

Ağız ve diş sağlığı için bakım ihmal edilmemelidir. Kişisel temizliği dikkat edilmelidir.

Yapılan dolguda parçalanma meydana getirebilecek ürünlerden uzak durulmalıdır.

Diş dolgu sonrası ağrı geçmiyorsa doktora beklemeden gidilmelidir.

Diş dolgu tedavisi kolay ve çözüm odaklı en iyi yöntemlerdendir. Dolgu tedavisi sayesinde hastanın duyduğu ağrı hissi kolaylıkla giderilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir