Diş Tedavisi

Doğru Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğru Ağız Bakımı

Ağız bakımı, diş ve diş etlerinin, ağız içerisinde yer alan dokuların sağlıklı kalmaya devam edebilmesi için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Sindirim sisteminin içerisinde yer alan organların başında ağız gelmektedir. Ağız tüketilen besinler ile ilk temasa geçen organımızdır. Ağız içerisinde bulunan bakteri plakları, diş eti hastalıkları ve diş çürüklerinin ortaya çıkmasına yol açabilir. Ağız bakımı sayesinde bu gibi problemlerin ortaya çıkmasına engel olunur. Ağız bakımı doğru bir biçimde yerine getirilmediği taktirde birtakım sorunlar meydana gelecektir.

Sağlıklı ve beyaz dişler, kötü kokmayan bir nefes için düzenli bir şekilde ağız ve diş bakımının yerine getirilmesi gerekmektedir. Kişinin sağlıklı dişlere sahip olması fizyolojik, psikolojik ve sosyal açıdan iyi halde olmasını sağlar. Ağız bakımınızı doğru bir şekilde yerine getirdiğinizde sağlıklı bir şekilde gülümseyebilirsiniz.

  • Dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalamak dişlerinizin her daim temiz kalmasını sağlar. Kullandığınız diş fırçasının kıllarının yumuşak olması gerekmektedir. Gün içerisinde dişlerinizi en az iki defa fırçalamanız gerekir. Diş fırçası, dişlerin bakteri plaklarından, lekelerden ve besin artıklarından arındırılmasına yardımcı olur. Ağızda bulunan her bir dişin titizlikle fırçalanması gerekmektedir.
  • Diş ipi kullanarak dişler arasındaki yiyecek artıkları ve bakteri plaklarını ortadan kaldırabilirsiniz. Ağız bakımında önemli bir yere sahip olan diş ipinin her gün düzenli bir şekilde kullanılması tavsiye edilmektedir. Diş ipi çiğneme kısımlarının arasında kalmış olan besin artıkları ve bakterilerin temizlenmesini sağlar.
  • Ağız bakım sularına rutininizde yer vererek ağız içerisindeki bakteri miktarının azalmasına yardımcı olursunuz. Aynı zamanda ağız bakım suları kötü ağız kokusunu da ortadan kaldırır. Ağız bakım sularını kullanmadan evvel dişlerin fırçalanmış olması gerekmektedir.
  • Asitli ve şekerli yiyecek ve içecekler dişler üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu gibi besinlerden uzak durarak dişlerinizin sağlığını muhafaza etmiş olursunuz.
  • Diş doktoruna düzenli aralıklar ile kontrol yaptırmak, diş ve diş etlerinizin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Düzenli gerçekleştirilen kontroller sayesinde ağız içerisindeki problemlerin erken tanısı ve tedavisi mümkün hale gelir.
  • Tütün ürünlerinin tüketimi, diş ve diş etlerinin sağlığında bozulmalara neden olur. Tütün ürünlerinden uzak durmak ağız ve diş sağlığınız için yararlı olacaktır.

Yukarıda sıralanan adımlar ve noktalar dikkate alındığı taktirde ağız ve diş sağlığı ile ilgili herhangi bir problem ile karşı karşıya kalınmayacaktır. Doğru bakımları doğru bir şekilde yerine getirerek sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir