Diş Tedavisi

Dişlerin Sağlıklı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Dişlerin Sağlıklı Olduğunu Nasıl Anlarız

Dişlerin sağlıklı olması noktasında dikkat edilmesi gereken pek çok konu bulunmaktadır. İçerisinde kalsiyum ve c vitamini oranı yüksek olan besinlerin tüketilmesi dişlerin sağlıklı bir yapıya sahip olması açısından oldukça önemlidir. Kalsiyum açısından zengin olan besinler arasında süt, peynir ve yoğurt yer almaktadır. İçeriğinde c vitamini bulunan besinler ise portakal, kavun, brokoli ve ıspanaktır. Ancak bu sayılan besinler dışında pek çok besinde kalsiyum ve c vitamini bulunmaktadır.

Dişlerin sağlığı hakkında kesin bir bilgiye sahip olabilmek için 6 ayda bir kontrol yapılması gerekmektedir. Olası diş sorunlarının önüne geçmek içinde kontrolleri aksatmamak gerekir. Sağlıklı diş ve ağız yapısına sahip olabilmek için gün içerisinde en az 2 defa dişler fırçalanmalıdır. Aynı zamanda 2 dakikadan az olmayacak şekilde fırçalamaya dikkat edilmelidir. Sabah kahvaltı yapmayan kişilerde mutlaka dişlerini fırçalamalıdır.

Ağız bakımının kusursuz olmasında diş fırçası ve diş macunu tek başına yeterli olmamaktadır. Ağız temizliği sırasında diş ipi ve gargara da kullanılmalıdır. Kullanılan fırçanın orta sert bir yapıya sahip olmasına dikkat edilmelidir. Dişler aşırı derecede baskı yapılmadan fırçalanmalı ve fırça 3 ayda bir değiştirilmelidir. Meydana gelen diş sorunları karşısında zaman kaybetmeden bir hekime başvurulması gereklidir. Erken teşhis sonrasında uygulanacak tedavi daha etkili olmaktadır.

Yaşın ilerlemesi, dişlerde de yaşlanma meydana gelmesi anlamına gelmemektedir. Dişlerin sararması ve çürümesi yaşlılığın değil bakımsızlığın bir göstergesidir. Yaş ilerlese bile yeterli ve özenli bir bakım uygulandığında dişler genç kalmaya devam etmektedir.

Diş fırçalarken macunun aşırı miktarda kullanılması sonucunda dişlerde aşınmalar ortaya çıkmaktadır. Macunun florürlü olanları tercih edilmeli ve az miktarda kullanılmasına özen gösterilmelidir. 20 yaş dişlerinin çıkması ile ağızda bazı problemler meydana gelebilmektedir. Bu problemler hakkında doğru bilgilere sahip olabilmek adına bir diş hekimine başvurulmalıdır.

Ağız ve diş sağlığına çocuk yaşlardan itibaren dikkat etmek gerekmektedir. Çocuk yaşlarda yapılan ağız ve diş bakımları ilerleyen yaşlarda diş yapısının üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Sağlıklı bir diş yapısına sahip olabilmek için küçük yaşlardan itibaren diş bakımı titiz bir şekilde yapılmalıdır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir