Diş Tedavisi

Dişin Arkasından Diş Çıkması Neden Olur?

Dişin Arkasından Diş Çıkması Neden Olur?

Özellikle küçük çocuklarda meydana gelen dişin arkasında diş çıkması durumu ebeveynlerin büyük problemlerinden bir tanesidir. Çocukların süt dişleri dökülmeden süt dişlerinin arkasından diş çıkması sıkça görülmektedir. Özellikle süt dişlerinin arkasında dil tarafı olan kısımda bu durum sıkça görülür. Ebeveynleri endişelendiren bu durum basit bir tedavi sonrasında çözümlenebilir.

Dişin gelişim durumuna bağlı olarak diş hekimleri süt dişi çekebilir veya bu dişlerin ağızda bir süre daha durmasını isteyebilir.

Süt dişleri genellikle alttan gelen dişlerden önce düşer ve yerine kalıcı dişler geçer. Bunun yanı sıra bazı durumlarda bu durum değişebilir.

Süt Dişleri Neden Düşmez?

Süt dişlerinin düşmemesi durumu özellikle canlılığını kaybetmiş ve bu nedenle fizyolojik olarak kökleri erimemiş dişlerde görülmektedir.

Süt dişlerinin düşme zamanı geldiyse ve dişler henüz düşmediyse bir diş hekimine muayene olmanız gerekmektedir. Bunun nedeni alttan gelecek olan diş için süt dişi engel olabilir. Çürük süt dişleri düşmeden diş etine yapışık olarak kalabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden uzman bir diş hekimine danışmanız gerekir. Bu konuda ihmal olursanız eğer diş dizlimi konusunda büyük problemler yaşayabilirsiniz.

Düşmemiş olan süt dişlerini diş dizilimi konusunda sorunlar yaşatabilir. Bazı süt dişlerinin düşmediği durumlarda altta henüz daimi diş olmadığı anlamına da gelebilir. Alttan daimi olan diş gelmediği zaman süt dişleri düşmez. Bu durumda süt dişlerinde fizyolojik kök erimesi olmaz ve bu dişler hiç çürümeden ömür boyu ağızda kalabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

One thought on “Dişin Arkasından Diş Çıkması Neden Olur?

  1. Şevki dedi ki:

    Yan kesici dişimin arkasında minik bir diş çıkıyor sebebini öğrenebilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir