Diş Tedavisi

Diş Telleri Günde Kaç Kez Fırçalanır?

Diş Telleri Günde Kaç Kez Fırçalanır

Diş teli tedavisi uygulanmış olan hastalar dişlerini fırçalamayı ihmal etmemelidir. Dişler ve diş telleri fırça yardımı ile kesinlikle temizlenmelidir.

Ortodonti tedavi gören bireyler ve diş teli takılmış hastalar diş teli kullanımına başladıktan sonra, diş hekimimizin vereceği tavsiyeleri dikkate almadılar.  Diş teli takılmış olan hastalar diş fırçası seçimi yaparken bazı hususları göz önünde bulundurmalıdır. Yumuşak uçlu ve büyük olmayan boyutlu diş fırçası seçimi en doğru seçimdir. Diş teli kullanıldığı durumlarda şarjlı diş fırçası kullanımı tavsiye edilmemektedir. Fakat bu durum da yine ortodonti uzmanımızın kararı ve önerisi doğrultusunda da kullanılabilmektedir.

Dişlerinizi fırçalarken, fırçanızı hızlı ve sert bir şekilde hareket ettirmeyin. Bu diş tellerinizin kırılmasına ya da kopmasına neden olabilir. Tellerin arasında yer alan lastikler sert fırçalama sonrasında etkilenerek düşebilir, hatta kopabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı dişlerinizi fırçalarken diş teli kullanıyorsanız, bu amaç için özel olarak üretilmiş bir diş fırçası kullanmak en iyisidir.

Normal şartlarda hasta bireyler günde 3 defa dişlerini fırçalamalıdır. Ortodonti tedavi gören hastalar yani diş teli kullanan bireyler de ise durum daha farklıdır. Tedavi gören bireyler günde 5 veya 6 defa dişlerini fırçalamalıdır. Yemek yenildikten sonra dişler kesinlikle fırçalanmalı, ayrıca diş tellerinin ayrıntılı temizliği ve bakımı yapılmalıdır. Gerekli olan bakım ve temizlik yapılmadığı takdirde hızla bakteriler üremektedir.

Özel olarak uyumadan önce ağız bakımı, gargara ve diş fırçalama rutin olarak sürekli şekilde yapılmalıdır. Diş fırçalaması sonrasında diş teli olan hastalar, diş aralarını da temizlemek için kesinlikle ara yüz fırçası kullanmalıdır. Bunların yanı sıra diş teli tedavisi gören hastalar diş ipi de kullanmalıdır. Diş ipi kullanılarak ağız içi bakımı ayrıntılı şekilde yapılmalıdır. Ağız gargarası kullanılarak da ağız içi temizliği yapılmalıdır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir