Diş Tedavisi

Diş Teli Takıldıktan Sonra Ne Yenmemeli?

Diş Teli Takıldıktan Sonra Ne Yenmemeli?

Diş teli tedavisi nedir? Diş teli kimlere uygulanır? Kimler diş teli tedavisi yaptırabilir? Diş teli tedavisi ne kadar sürer? Diş teli tedavisi sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Diş teli tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Diş teli tedavisi hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Diş Teli Tedavisi Nedir?

Diş teli tedavisi yamuk veya çarpık diş problemi yaşayan hastalara uygulanan bir tedavidir. Bunun yanı sıra iskeletsel problem yaşayan hastalar da diş teli tedavisini tercih etmektedir. Diş telleri sabittir. Dişlerin üzerine özel yapıştırıcılar ile yapıştırılan braketler ve braketlerin içerisinde geçen ark telleri sayesinde dişler zaman içerisinde istenilen görünüme kavuşur.

Diş telleri dişlere kuvvet uygulayarak dişlerin hareketini sağlamaktadır. Diş telleri genellikle 18 ile 24 ay kadar takılır. Bu süre zarfında 15 günde bir veya ayda bir kez kontroller yapılır.

Diş teli tedavisi sadece dişleri düzeltmez. Aynı zamanda iskeletsel bozuklukların tedavisinde de diş teli uygulanır. Ortodonti tedavisinin tek şartı dişlerin ve çene kemiğinin sağlıklı olmasıdır.

Diş Teli Tedavisi Sırasında Yenilmemesi Gerekenler

Diş teli tedavisi sırasında yememeniz ve içmemeniz gerekenler gıdalar vardır. Bunun yanı sıra gelişen tedavi yöntemleri sayesinde son zamanlarda kullanılan titanyum teller sayesinde yeme içme konusunda hastalar bu tarz kısıtlamalara maruz kalmamaktadır.

Diş teli tedavisi sırasında kaçınmanız gereken yiyecekler şunlardır;

  • Kola ve soda gibi asitli içeceklerden kaçınmalısınız.
  • Asitli içecekler tüketirken pipet kullanmanız oldukça önemlidir.
  • Armut, elma ve sert meyveleri tüketmeyiniz.
  • Braket ve tellere zarar veren çerezlerin tümünden uzak durmanız gerekmektedir.
  • Tost, hamburger ve döner gibi ısırarak yenilen yiyecekleri tüketmemelisiniz.
  • Zeytin, kayısı, erik veya kiraz gibi yiyeceklerin çekirdeklerini çıkardıktan sonra yiyebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir