Diş Tedavisi

Diş Teli Tedavisinde Yaş Sınırlamaları ve Yetişkinler İçin Seçenekler

Diş Teli Tedavisinde Yaş Sınırlamaları ve Yetişkinler İçin Seçenekler

Yaşadığımız dönemde, sürekli olarak gelişim gösteren teknoloji ile yetişkin bireylere geçmişe kıyasla son derece konforlu ortodontik tedavi imkanı sunmak mümkün kılınacaktır.

Bu, her çeşit diş teli tedavisinin her yaş grubuna uygulanacağı manasına gelmemektedir. Bilhassa gelişme ve büyüme çağı tamamlanmış kişilere yapılan diş teli tedavisinin amacı hala gelişmeye devam edenler ile aynı olabilmektedir. Bilhassa alt ve üst çene arasındaki bağlantıda var olan iskeletsel düzeydeki bozukluklar yani alt çenenin normalden daha önde veya daha geride olması, üst çene kemik yapısının aşırı derecede dar olması, alt ve üst çenede meydana gelen bazı kapanış bozuklukları, gelişim aşamasında olan kişilerde sabit ve işlevsel ortodontik tedaviyle ortadan kaldırılabilirken, bu dönemi atlatmış bireylerde ortognatik cerrahi olarak adlandırılan ortodonti ve cerrahi uygulamaları koordineli bir şekilde devam ettirildiği tedavi yöntemine ihtiyaç duyulabilmektedir. Cerrahi uygulamanın arzu edilmediği ancak yine de bir şekilde düzensizliğin ortadan kaldırılmasının istendiği hallerde ortodontik kamuflaj tedavisiyle kişilere en üst düzeyde tedavi imkanı sunulmaktadır.

Bazı hallerde, protetik yenilemelerden evvel, mesela kaplama, lamina işlemleri, köprü ve implant işlemlerinden evvel yenilenecek dişlerin veya komşu dişlerin bulundukları yerleri düzenlemek amacı ile belli bir müddet için diş teli tedavisinin uygulanması gerekli olabilir. Böylelikle hem daha sağlıklı ve uzun ömürlü hem de daha estetik protetik tedaviler gerçekleştirilebilmektedir.

Günümüzde ortodonti tedavisi yaptıran kişilerin büyük bir çoğunluğunu yetişkinler meydana getirmektedir. Günümüzden 30 yıl evvel yetişkin olup tel tedavisi yaptıran kişi miktarı toplam tedavi yaptıranlar içerisinde son derece ufak bir grubu oluştururken, günümüzde yetişkinler çok büyük bir etkiye sahiptir. Her geçen zaman bu seviye bilhassa farklı alternatiflerin ortaya koyulmasıyla daha da yükselmektedir. Gereksinim olduğu ve arzu edildiği taktirde 50, 60 ve hatta 70 yaş üzeri bireylere bile diş teli tedavisi yapılabilmektedir. Yaşı ileri düzeyde olan kişilerde diş teli tedavisi uygulandığında herhangi bir problem ile karşı karşıya kalınmamaktadır.

Diş teli tedavisi boyunca dişlerin hareketi sırasında ortaya çıkan biyolojik süreç, genç ve yaşlı tüm sağlığı yerinde olan bireyler için aynı olmak ile beraber kişiden kişiye küçük değişiklikler sergiler.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir