Diş Tedavisi

Diş Estetiği Nedir? Güzellik ve Sağlık İçin Gülüşünüzü İyileştirmek

Diş Estetiği Nedir

Diş estetiği; dişlerin genel görüntüsünde problem olması halinde uygulanan bir işlem çeşididir. Dişlerin muntazam olması, estetik görünmesi ve bunun beraberinde sağlıklı dişlere sahip olmak için yapılan diş estetiği, yaşamın her yerinde kendinden emin gülüşlere sahip olmayı amaçlamaktadır. Diş estetiği işlemi için yapılan metotlar birbirlerinden farklıdır. Bireyin diş ve ağız yapısına göre belirlenen metotlar içerisinde sık sık yapılan metotlar aşağıdaki gibidir;

Dişler, sosyal yaşama etki eden mühim bir etkendir. Biriyle konuşurken dişlerin bozuk ya da kötü durması, estetiğin kaybolmasına neden olur. Bu durum da yaşamın çekilmez olmasına sebep olmaktadır. Güzel bir gülüş, daha sağlıklı bir iletişim için son derece tesirlidir. Bu sebep ile doğuştan dişlerinde sorunu olmayanlar, mükemmel şekilde dizilmiş olanlar “çok şanslı” olarak bilinirler. Ancak doğuştan ya da başka faktörlerden ötürü diş yapılarında sorun olanlar da bu problemi ortadan kaldırmayı ister. Diş estetiği işlemiyle dişler sıra sıra dizilebilmektedir.

Sosyal yaşamda tesirli bir iletişim kurmak ve bunun beraberinde karşınızdaki kişiyle iletişim halindeyken iyi olmayan bir izlenim bırakmamak için diş estetiği işlemini yaptırmanız son derece tesirli olacak ve sizleri bu tip olumsuz hallerden muhafaza edecektir.

Titanyumdan üretilen diş köküne dental implant adı verilmektedir. Titanyumun tercih edilmesinin sebebi insan vücuduna kısa zaman içerisinde uyum sağlayabilmesi ve ağzın içerisinde başka tatlar oluşmasının önüne geçmektedir. Diş estetiği işlemi yapılırken çoğunlukla tek diş kayıplarında yapılan dental implant, diğer dişlerden sıradan bir biçimde yardım alınmadan, çene kemiğine yapılan implantlar desteği ile yapılmaktadır. Çene kemiğine implant işleminin ardından 3 aylık bir zaman içerisinde implantın tamamıyla yerine oturması beklenir. Bu uygulamanın ardından dişlerin yapılması adımına geçilmektedir. Dişlerin tasarımı ve hastanın estetik dış görünüme erişebilmesi için hastanın arzuları doğrultusunda uygulama gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama yaklaşık 3 ile 10 gün aralığında bitirilmektedir.

Tek Seansta Diş Estetiği

Diş estetiği, geçmişteki gibi uzun zaman gerektiren bir işlem değildir. Gelişen tıp teknolojisinin diş doktorlarına sunmuş olduğu fırsat sayesinde, hastanın diş yapısı ve bozukluk hali ile bağlantılı olarak bazen tek seansta da diş estetiği tedavisi uygulanabilmektedir.

Yalnızca bir seansta gülüş estetiği gerçekleştirilirken kullanılan işlemler arasında Lamine Diş Kaplama, tam seramik köprü uygulaması ve porselen dolgu uygulamaları gibi işlemler yer almaktadır. Bu gibi hallerde, büyüyen teknolojinin sunmuş olduğu kameralar ile diş ölçüsünün alınmasının ardından dijital kamera desteği ile görüntü alınarak 3D olarak bilgisayar ortamına geçirilmektedir. Dişin görüntüsü hastayla doktor arasında kararlaştırılmaktadır. Karar aşaması sonrasında yeni diş, cihaz aracılığı ile özel porselen bloklardan kazınarak uygulama bitirilmektedir. Bu işlem sayesinde diş bozukluğu problemi yaşayan hastalar birden çok seansa ihtiyaç duymadan arzuladıkları neticeye tek bir seans ile erişebiliyorlar.

Diş beyazlatma İşlemi

Dişlerin güzel görünmemesine sebep olan bir başka durumsa dişlerin sararması ya da gerçek rengini kaybetmesi halidir. Bu gibi hallerde diş estetiği işlemleri içerisinde bulunan diş beyazlatma işlemi uygulanmaktadır. Kahve, sigara ve çay gibi diş renginde sararmalara yol açan haller ve mikroskobik boşluklar dişlerin rengini yitirmesini yani koyulaşmasına sebep olur. Diş beyazlatma işleminde dişlere yapılan preparatlar, dişlerin renk değiştirmesine sebep olan halleri yok ederek daha güzel ve estetik duran dişlere sahip olmayı sağlamaktadırlar.

Hastanın diş rengine göre 1 ya da daha çok seansa gerek duyulabilen diş beyazlatma işleminin dişlere herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bütün bunların beraberinde özel teknikler sayesinde kişiler, evde kendi kendilerine de diş beyazlatma işlemi yapabilmektedirler.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir