Diş Tedavisi

Diş Teli En Geç Kaç Yaşında Takılmalı?

Diş Teli En Geç Kaç Yaşında Takılmalı

Diş teli tedavisi en geç kaç yaşında gerçekleştirilir, birçok kişi, bilhassa anne ve babalar diş teli tedavi tekniği için en doğru yaş aralığı hangisidir? Sualini sık sık sorgulamaktadır. Ortodontik tedavi teknikleri ile genel olarak pek çok diş problemi engellenir. Diş eti estetiği bakımı ve diş düzeninin oluşabilmesi için diş teli tedavi tekniğinin oldukça mühim bir rolü vardır. Diş teli tedavi tekniği, her yaş grubundan kişilere yapılan bir teknik olmaktadır. Fakat yine de kişiler diş teli için en iyi yaş hangisidir? Sualini sormadan kendilerini tutamazlar. Diş teli tedavi tekniğinde ilk gaye diş etinin ve dişlerin arzu edilen sağlıklı seviyeye eriştirilmesidir.

Ortodonti tedavisinde yaş sınırı var mı? Diş teli tedavi tekniğinde başlanan yaş genel olarak beş yaş olarak bilinmektedir. Fakat bu değildir ki, bu beş yaşın altında hiç kimseye bu tedavi tekniği yapılamaz. Eğer uzman doktorlar, çok gerekli görür iseler beş yaş altına da diş teli tedavi tekniği uygulanabilir. Birçok halde erken tedavi metotları oldukça avantaj sağlar. Sıradan bir problemin önceden tedavi edilmesi, sonrasındaki dönemde kişiler pek çok başka tedaviden kurtulabilmektedir. Diş teli tedavi tekniğinde de erken müdahale yapılması ardından kişilerin çok daha başka diş eti sorunları geçirmelerini engeller.

Dişsel Bozuklukların Düzeltilmesinde Uygun Yaş Nasıl Belirlenmektedir?

Dişteki düzen bozuklukların giderilmesinde çocukluk evresi çok mühimdir. Dişsel bozukluğun tedavi tekniğinde on bir- on üç yaş arası oldukça uygun bir yaş arası olarak bilinmektedir. Fakat gerek iskelet gerek de diş sorunları geçiren çocuklarda okula başlama yaşı göz önünde bulundurulması gerekir. Çocukların okula başlamadan evvel bir diş hekimine giderek gerekli olan kontrolleri yaptırmaları gerekir. Bu hususta, anne babaların duyarlı davranması ve çocukların diş sağlıkları için gereken aşamaları uygulaması gerekmektedir. Diş teli tedavi tekniği için en uygun yaş nedir? Sualini merak ediyor iseniz, bu hususta mutlaka bilmeniz gereken bazı ince detaylar bulunmaktadır.

On bir- on üç yaş arası, diş teli tedavi tekniğinde oldukça önem arz edilen bir yaş aralığıdır. Öyledir ki, bu yaşın sonrasında uygulanan müdahaleler yeterli etkiye sahip olmayabilir. 11-13 yaş arasında dişleri çevreleyen kemikler çok aktif olduklarından dolayı, tamamen dişlerin sürme evresinin bitirilmesi evresi de denilebilir. Bunun beraberinde, bu yaş aralığındaki çocuklar belli bir seviyede olgunluğa eriştiklerinden ötürü doktorlarının uyarılarına daha iyi uyum sağlayabilirler.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir