Diş Tedavisi

Diş Neden Yer Değiştirir?

Diş Neden Yer Değiştirir

Dişler uzman diş hekimlerinin yapmış oldukları araştırmalara göre hayat boyu hareket etmektedir. Aynı zamanda bazı stres faktörlerinden dolayı dişlerde kaymalar meydana gelebilir. Uzman hekimlerin yapmış oldukları açıklamalara göre bütün dişlerimiz hareket edebilir.

Dişler, yaşın ilerlemesine bağlı olarak yavaş yavaş hareket edebilir ve yer değiştirebilir. Bu durum oldukça doğal bir durumdur. Yaş ile birlikte meydana gelen mezial kayma adı verilen bu durum, dişlerin ağzın önüne doğru hareket etmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra yaralanma veya asit erozyonu gibi olaylarda bu duruma neden olabilir. Dişlerde oluşan mine kaybı zaman içerisinde dişlerinizin yer değiştirmesine neden olup, dişlerinizin hizasının bozulmasına ve kötü bir görüntüye sebebiyet verebilir.

Yer Değiştiren Dişlerin Tedavisi Mümkün Müdür? 

Dişlerim yer değiştirmesi, periodontal hastalığın sonucu olarak dişin olması gereken konumunda tutan bazı dengelerin bozulması sonucunda oluşmaktadır.

Bu durum diş hekimliğinde patolojik migrasyon olarak adlandırılmaktadır. Oldukça yaygın bir durum olan bu hastalığın erken belirtilere olabilmektedir. Bu durum özellikle ön dişlerde görülmektedir. Patolojik migrasyon bazı durumlarda dişin ağız içine doğru uzamasıyla birlikte köklerin açığa çıkması şeklinde görülebilir. Bu tarz oluşan bir duruma ekstrüzyon adı verilmektedir.

Patolojik olarak meydana gelen migrasyon dişin periodontal desteğinin zayıflaması sonucunda ve dişe gelen kuvvetin artmasıyla oluşmaktadır. Tedavi sırasında öncelikle meydana gelen bu durumun nedeni öğrenilmesi gerekmektedir.

Periodontal hastalığın tedavisinde yapılacak periodontal tedavi yöntemleri sırasıyla hastalara uygulanarak iyileşme süreci takip edilmelidir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir