Diş Tedavisi

Diş Lastiği Çeneyi Düzeltir Mi?

Diş Lastiği Çeneyi Düzeltir Mi

Diş teli lastiği, çene yapısını düzgün hale getirmeye destek olabilmektedir. Diş teli lastiği, genel olarak üst ve alt çene arasındaki ilişkiyi düzenleyebilmek ve çene yapısını arzu edilen pozisyona getirebilmek için tercih edilmektedir. Bu, türlü ortodontik sorunları düzeltmeye yönelik tedavi planlarının bir kısmı olarak gerçekleşmektedir.

Diş teli lastiği, çene arasındaki uyumsuzluğu düzeltmek, üst ve alt çene arasındaki seviyeyi temin etmek ve çene gelişimlerini yönlendirmek amacı ile tercih edilebilir. Bu durum, çiğneme işlevlerini düzeltmeye, yüz estetiğini iyi hale getirmeye ve genellikle sağlıklı bir çene ve ağız yapısı elde etmeye destek olabilir.

Tedavi süresince diş teli lastiğinin düzenli bir şekilde kullanılması, diş doktorunun tavsiyelerine uyulması ve belirlenen takip programlarına sadık kalınması oldukça mühimdir. Her kişi farklı olmaktadır, bu sebep ile çene düzeltme gayeli tercih edilen diş teli lastiği, tedavi planlarına özgü olarak belirlenmektedir. Bu hususta daha çok bilgi edinmek ve bireysel halinizi değerlendirebilmek için bir ortodontist doktoru ile iletişim halinde olmak oldukça mühimdir.

Diş Teli Lastikleri Uyur İken Takılır Mı?

Diş teli lastikleri uyur iken takılmaması gerekmektedir. Diş teli lastiği, genel olarak gündüz vakti süresince ve aktiviteler esnasında kullanılması gerekir. Bu lastik, dişin doğru pozisyonunu almasına destek olmak ve çene ilişkisini düzeltmek amacı ile belli bir baskı uygulamaktadır. Fakat; uyku esnasında lastiğin takılması tavsiye edilmez.

Uyku esnasında diş teli lastiği takılır ise, bu hal gerek rahatsızlık hissiyatı verebilir gerek de lastiğin tesirli bir biçimde çalışmasının önüne geçebilir. Ayriyeten, uyku esnasında ağızda meydana gelebilecek hareketler, lastiğin yerinden çıkmasına ya da zarara uğramasına sebep olabilmektedir.

Bu sebep ile, diş doktorunuzun tavsiye ettiği biçimde, genel olarak gündüz vakitlerinde ve aktiviteler esnasında diş teli lastiğini takmanız gerekir. Ayriyeten, lastiği düzenli bir şekilde değiştirmek ve diş doktorunuzun vermiş olduğu bakım talimatlarına uyum sağlamak da oldukça mühimdir. Eğer sıradan bir problem yaşar iseniz ya da lastiğiniz kaybolur ise, diş doktorunuz ile iletişime geçmeniz en uygun çözüm olacaktır.

Diş Teli Lastiği Takılmaz İse Ne Olur?

Diş teli lastiklerinin takılmaması, ortodontik tedavi tekniği döneminde belirlenen gayelere erişmede eksikliklere sebep olabilmektedir. Diş teli lastiği, diş telini birbirlerine bağlamak, belli baskı uygulamak ve türlü hareketleri gerçekleştirmek gayesi ile kullanılmaktadır. Bu sebep ile, diş teli lastiklerinin kullanılmaması halinde aşağıdaki gibi olumsuz neticeler meydana gelebilir:

  • Diş pozisyonunda iyileşme problemleri: Diş teli lastiği, dişin doğru pozisyona gelmesine destek olmaktadır. Lastiğin takılmaması, dişin planlanan biçimde hareket etmesinin önüne geçebilir ve tedavi dönemini uzatabilmektedir.
  • Çeneler arasındaki uyum sorunları: Diş teli lastiği, üst ve alt çene arasındaki uyumu düzenleyebilmektedir. Lastiğin takılmaması, çene ilişkisinde düzelme temin etmede güçlüklere sebep olabilmektedir.
  • Tedavi sürecinde gecikme: Diş teli lastiği, tedavi dönemini hızlı hale getirmeye destek olabilmektedir. Lastiğin düzenli olarak kullanılmaması, tedavi döneminin daha uzun zaman almasına ve arzu edilen neticeye erişmede gecikmelere sebep olabilmektedir.
  • Çapraşıklıkların düzgün bir biçimde düzeltilememesi: Diş teli lastiği, çapraşıklıkları düzeltmek için tercih edilir. Lastiğin kullanılmaması halinde, bu çapraşıklıkların düzeltilmesinde güçlükler yaşanabilmektedir.

Tedavi döneminde diş doktorunun tavsiyelerine ve takip ettikleri plana uyum mühimdir. Diş teli lastiğinin düzenli bir şekilde kullanılması ve gerekir ise değiştirilmesi, ortodontik tedavi tekniğinin başarılı olmasını temin etmek yönünden kritik olmaktadır.

Diş Teli Lastiği Ne Kadar Takılır?

Diş teli lastiği kullanım zamanı, kişinin özel haline, tedavi planına ve diş doktorunun tavsiyesi ile ilişkili olarak farklılık gösterebilir. Fakat genellikle, diş teli lastiği genel olarak birkaç haftayla birkaç ay aralığında farklılık gösterebilir.

Diş doktoru, kişinin dişinde ve çene yapısında ortaya çıkan farklılıklar ile ilişkili olarak, lastiğin ne kadar süre ile takılması gerektiğini belirlemektedir. Tedavi döneminin farklı adımlarında farklı çeşitte lastikler tercih edilebilir, bu sebep ile süreler farklılık gösterebilmektedir.

Kişi, diş doktorunun tavsiye ettiği periyotlarda diş teli lastiğini değiştirmeli ve öteki bakım talimatlarına uyması gerekir. Düzenli kontroller esnasında diş doktoru, tedavi ilerlemesini değerlendirmesinin ardından gerekir ise tedavi planını güncel hale getirebilir ve lastik kullanım süresini ayarlayabilmektedir.

Tedavi süresi genel olarak birkaç aydan birkaç seneye dek farklılık gösterebilir. Bu süre, kişinin başlangıçtaki dişsel sorunun karmaşıklığına, tedavinin ne kadar zaman gerektirdiğine ve kişinin tedaviye ne kadar olumlu cevap verdiği ile ilişkilidir.

Diş Teli Lastikleri Neden Takılmaktadır?

Diş teli lastiği, ortodontik tedavi sürecinde tercih edilerek türlü gayelere hizmet etmektedir.

Diş teli lastiğinin hangi nedenden dolayı takıldığına dair bazı ana nedenler:

  • Dişin pozisyonunu düzenleme: Diş teli lastiği, dişin doğru pozisyona gelmesine destek olmak için tercih edilir. Bu, çapraşıklıkları düzeltmek, dişin arasındaki boşluğu kapatmak ya da çene yapısını düzenlemek gibi gayeleri içermektedir.
  • Çene ilişkisini ayarlama: Diş teli lastiği, üst ve alt çene arasındaki bağlantıyı düzeltmek için tercih edilir. Bu, çiğneme işlevlerini iyi hale getirmek ve estetik bir gülümseme oluşturmak amacı ile yapılmaktadır.
  • Tedavi planını destekleme: Diş teli tedavi tekniği genel olarak bir dizi aşamadan oluşmaktadır. Diş teli lastiği, tedavi planının belli adımlarında tercih edilerek arzu edilen neticeye daha tesirli bir biçimde erişmeye destek olabilir.
  • Çene arasındaki uyumun temin edilmesi: Üst ve alt çene arasındaki uyumsuzluk halinde, diş teli lastiği çene arasındaki seviyeyi düzeltmeye destek olabilir.

Diş teli lastiği, diş doktoru tarafından belirlenen tedavi planı ile ilişkili olarak farklı biçimlerde tercih edilebilir. Tedavi süresince düzenli bir şekilde değiştirilmesi ve diş doktorunun tavsiyelerine uygun biçimde kullanılmaları oldukça mühimdir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir