Diş Tedavisi

Diş Fırçasının Tarihi

Diş Fırçasının Tarihi

Ağız ve diş bakımı en eski ve oldukça evrensek bir alışkanlıktır. Eski dönemlerde ağız ve diş temizliği için insanlar çeşitli yöntemler kullanmışlardır. Eski dönemdeki insanlar ağız ve diş temizliği için kuş tüyü, dal, hayvan kemikleri ve kirpi dikenleri gibi nesneler kullanmaktadır.

Tarihte bilinen en eski ilk diş fırçası milattan önce 3 binli yıllarda Eski Mısır döneminde kullanılmıştır. Kalem boyunda ağaç dallarının kullanılması ile yapılan en eski ilk diş fırçasını arkeologlar Mısır Firavunun mezarında bulmuştur. Roma’da ise diş fırçaları doğal maddelerden yapılar kürdandan oluşmaktadır. Ortadoğu ve Asya tarafındaki insanlar ise dal parçalarını kullanarak ağız ve diş temizliğini sağlıyorlardı. İslam dünyasında ise misvak ağacının dalları kullanılarak ilk diş fırçası yapılmıştır. Misvağın kullanımı Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) dönemine kadar gitmektedir.

Misvak Kullanımı Ne Kadar Etkilidir?

Misvağın içerisinde bulunan antiseptik maddeler sayesinde ve antibakteriyel özelliği sayesinde ağız ve diş bakımı tamamen sağlayabilirsiniz. Diş sağlığı için önemli bir yere sahip olan misvağı günlük ağız ve diş bakımınız sırasında kullanabilirsiniz.

İçerisinde bulundurduğu maddeler sayesinde diş temizliğinin bakımını kolaylaştırmaktadır.

Misvak ağız içerisinde ve dişlerde tuz ve potasyum klorür ödemini azaltarak diş sağlığını korur. Ayrıca uçucu yağlar sayesinde diş üzerinde plak birikimini zorlaştırır. Günümüzde ağız ve diş bakımı için pek çok temizlik ürünleri üretilmektedir. Fakat bunlardan çoğunun içerisinde bulunan ağır kimyasallar zaman içerisinde diş yapısına zarar vermektedir. Bu nedenle günlük ağız ve diş bakımınız için misvak kullanımı oldukça daha doğal bir yöntem olduğundan dişlerinizi ağır kimyasal içeren temizlik ürünlerinden koruyabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir