Diş Tedavisi

Diş Çekildikten Sonra Kaç Günde İyileşir?

Diş Çekildikten Sonra Kaç Günde İyileşir

Diş çekimi ardından iyileşme evresi, çekilen dişin türüne, çekim uygulamasının zorluk seviyesine, kişinin genel sağlık haline ve alınan bakım önlemlerine göre farklılık sergileyebilir. Fakat genel bir çerçeveden bakıldığında:

  • İlk 24-48 saat: Bu aşamada en yoğun ağrı ve rahatsızlık hissiyatı ile karşı karşıya kalınır. Kan pıhtısı meydana gelmesi bu zaman içerisinde olur, bu sebepte bu dönemde meydana gelen pıhtının muhafaza edilmesi oldukça mühimdir.
  • 3-4 gün: Ağrı ve rahatsızlık hissi ortadan kalkmaya başlar. Fakat hafif bir şişkinlik ve morluk varlığını devam ettirebilir.
  • 1 hafta: Yüzeysel dokuda iyileşme bu zaman zarfı içerisinde tamamlanır. Ağrı ve rahatsızlık genel olarak bu zamanda büyük oranda azalır ya da tamamı ile kaybolur.
  • 2-3 hafta: Diş etlerindeki iyileşme bu zaman zarfı içerisinde tamamlanır. Fakat, derin gömülü ya da komplike diş çekimlerinde bu evre daha uzun olabilir.
  • Birkaç ay: Kemik dokusunda iyileşme olması birkaç ay sürebilir. Bilhassa daha büyük ya da komplike diş çekimlerinde, çene kemiğinde tam anlamı ile iyileşme olması için bu kadar zamana ihtiyaç olabilir.

Dikkatli olunması gerekli olan mühim bir nokta, diş çekimi ardından meydana gelen kan pıhtısının muhafaza edilmesidir. Bu pıhtı iyileşme aşamasında önemli bir role sahiptir. Pıhtının erken aşamada bozulması kuru soket olarak adlandırılan ve son derece ağrılı olan bir duruma sebep olabilir.

Herhangi bir komplikasyon, normalin dışında ağrı ya da uzun süren iyileşmeme halinde diş doktorunuz ile iletişime geçmeniz mühimdir.

Diş Çekimi Sonrası Şişlik Olur Mu?

Diş çekimi ardından şişlik meydana gelmesi son derece normal bir durumdur. Diş çekimi, bilhassa komplike ya da cerrahi müdahaleye mecbur bırakan çekimlerde, doku ve çene kemiğinde travmaya yol açabilir. Vücudun bu travmaya tepkisi olarak alanda şişkinlik ve bazı zamanlarda morarma meydana gelebilir. Diş çekimi sonrasında şişliğin azalması için:

  • İlk 24 saat süresince, şiş olan alana 20 dakika soğuk kompres yapıp, bu işlemi 20 dakika mola vererek sürdürebilirsiniz.
  • Uyurken başınızın yüksek olmasını sağlayarak şişliğin inmesini sağlayabilirsiniz.
  • Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları aksatmadan kullanabilirsiniz.

Şayet şişlik, ağrı, kızarıklık ya da sıcaklık yükselmesi gibi semptomlar bir haftadan çok devam ederse ya da şiddetli bir hal alırsa, bu enfeksiyona işaret edebilir. Bu durumda hemen diş doktoruna başvurulmalıdır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir