Diş Tedavisi

Diş Çekildikten Sonra Diş Eti Ne Zaman Kapanır?

Diş Çekildikten Sonra Diş Eti Ne Zaman Kapanır

Diş çekimi yaşadığımız dönemde daha rahat bir şekilde tamamlanmaktadır. Önceki döneme kıyasla hastayı daha düşük seviyede zorlayan ve düşük acı oluşturan bir uygulamadır. Kullanılan anestezik ilaçlar ve geliştirilen yöntemler ile kısa bir zamanda tamamlanan bu uygulama kişiyi düşünüldüğü kadar zorlamıyor. Dolayısı ile diş çekimine başvurulması gerektiği zaman hastaların bu hususta ciddi kaygılar yaşamalarına, uygulamadan kaçmalarına hiç gerek yok. Diş çekiminin sonrasında ağrı probleminden ve ne zaman son bulduğundan ve bütün iyileşme sürecinden bu yazımızda bahsedeceğiz.

Çok fazla merak edilen konulardan biri de diş çekimi ardından diş etinin ne zaman kapandığıdır. Zira meydana gelen boşluk, hastaların rahatsız olmasına neden olabiliyor. Bu zaman hangi dişin çekiminin yapıldığı ve diş etlerin hali ile bağlantılı olarak farklılık gösterebilir. Genel olarak 3 hafta ardından diş eti kapanmış olur. Fakat implant tedavisi yapılacak ise ve çene kemiğinin tedaviyle kuvvetlendirilmesi gerekiyor ise diş etlerinin kapanması 1 aylık bir süreyi bulabilir. Bazı zamanlardan diş etinin kapanması bir aydan da fazla sürebilmektedir. Diş etinin kapanmasıyla beraber bu bölgedeki hassasiyet problemi de ortadan kalkacaktır.

Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Zaman Geçer?

Hastalar diş çekimi mecburi duruma geldiği zaman meydana gelebilecek ağrıdan dolayı çok fazla kaygı duymaktadır. İlk olarak çekim ardından hiçbir biçimde ağrı meydana gelmeyeceğini söylemek mümkün değildir. Az da olsa hastaların ağrıyla karşı karşıya kalması mevzu bahis olabilir. Nadir hallerde bu ağrı problemi şiddetli bir hal alabilir zira diş çekiminin sonrasında meydana gelen ağrı, hastanın acı eşiğiyle yakından alakalıdır. Ağrı çekimi takiben 3 günün ardından azalarak kendi kendine ortadan kalkar. 3 günlük bu süreç kişiden kişiye bağlı olarak da değişiklik sergileyebilir. Bazı hastalar yalnızca 1 gün ağrı yaşarken bazı kişilerde bu süreç 2 günde sürebilir.

Örnek verecek olursak azı dişinin çekiminin yapılmış olması durumunda ağrı süreci genel olarak uzamaktadır. Bu bölgedeki iyileşme dönemi öteki dişlere kıyasla biraz daha fazla olmaktadır.  Ağrı halinde diş doktorunuz tarafından tavsiye edilen ağrı kesici ilaçların kullanımına başvurulabilir. Fakat belirtilen ilacı, belirtilen miktarda kullanmanız da mühimdir. Diş çekiminin sonrasında diş doktoruna başvurmadan gelişigüzel ilaç almak da kesinlikle doğru değildir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir