Diş Tedavisi

Diş Çekildikten Sonra Ağrı Ne Kadar Sürer?

Diş Çekildikten Sonra Ağrı Ne Kadar Sürer

Diş ve ağız bakımını her gün düzenli bir biçimde yerine getirmeniz gerekir. Bunun için gün içerisinde en az iki defa fırçalamanız ve şayet gerekli ise diş hekimi tarafından tavsiye edilen ilave ağız bakım tekniklerini yerine getirmeniz gerekir. Asitli, şekerli ve karbonhidratlı gıdalar ağız içerisinde çürük meydana getirmektedir. Bundan kaynaklı olarak ağız bakımını vaktinde yerine getirmezseniz çürük oluşumları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu çürük oluşumları hızlı bir şekilde ilerleyerek diş kaybına yol açabilir. İşte bu diş kayıpları ile karşı karşıya kalmamak için dişlerin bakımları vaktinde yapılmalıdır. Dişte yer alan çürük çok ileri düzeyde ya da diş onarılamayacak halde ise diş çekimine başvurulur. Diş çekimi yapılmadan önce kişiye lokal anestezi yapılmaktadır. Çürük bulunan alan uyuşturulur ve ardından diş çekilir. Şayet dişte apse durumu mevcut ise ilk olarak uygun tedavi daha sonra ise çekim yapılır. Diş çekimi yapıldıktan sonra ağrı ne kadar sürer sualini diş hekimleri devamlı olarak duymaktadır. Diş çekimi ardından çekim yapılan bölgede ağrı olabilir ancak her çekimden sonra ağrı olacak diye bir durum yoktur.

Anestezinin etkisiyle ilk anlarda çok hissedilmeyen ağrı, anestezinin etkisi ortadan kalkınca hissedilir. Çekim bölgesinde ağrı kesiciyle ortadan kalkan ağrı görülebilir. Hiç ağrının yaşanmadığı durumlar ile de sıkça karşılaşılmaktadır. Diş çekiminin ardından ağrı uzun süre devam etmez, 1-2 günde ortadan kalkabilir. Bu süreyi aşan veya devamlı olarak artan ağrılarda çekim alanının enfekte olmasından şüphe edilir. Bu gibi durumlar yaşandığı taktirde diş hekimine başvurulmalıdır.

20’lik Diş Ağrısı Kaç Gün Sürer?

20 yaş dişinin çekilmesinin ardından ağrı ne kadar süre devam eder sorusu diş hekimlerinin en çok karşılaştığı sorudur. Diş çekiminin gerçekleştirilmesinin ardından diş çekilen bölgede operasyon yapıldığı için ağrı meydana gelebilir. 20 yaş diş ağrısı kaç gün devam edeceği dişin nasıl çekildiği ile ilgilidir. Diş cerrahi bir müdahale ile çekildiğinde ağrı süresinde uzama meydana gelebilir. Şayet diş ufak ve basit bir işlem ile çekildiyse ağrı uzun süre devam etmez.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir