Diş Tedavisi

Diş Çekimi Sonrası Boşluk Ne Zaman Kapanır?

Diş Çekimi Sonrası Boşluk Ne Zaman Kapanır

Diş çekimi ardından meydana gelen yaranın kapanması için yaklaşık olarak 15 güne ihtiyaç vardır. Çektirdiğiniz diş şayet 20 yaş dişi ise bu süre daha da fazla sürebilir. Bu süreç içinde çok fazla sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız gerekli olabilir. Bunun sebebi ise yaranın daha kısa zaman içinde kapanmasıdır.

Bu zaman zarfı içinde ağız bakımı konusunda dikkatli olmanız ve diş doktorunuzun tavsiye ettiği noktalara uymanız gerekmektedir.

Çekilen dişin bulunduğu alan 3 hafta içinde tamamı ile iyi duruma gelir. Ayrıca bu zaman zarfında diş etinde mevcut olan hassasiyet durumu da tamamı ile ortadan kalkar. Çekim yapılan diş yerine implant ya da farklı bir tedavi tekniği yaptıracaksanız 30 gün kadar beklemeniz gerekir.

Diş Çekimi Ardından Ağrı Olur Mu?

Diş çekimi ardından ağrı ya da şişlik sorununun meydana gelmesi son derece normal bir durumdur. Diş çekimi ardından meydana gelen ya da gelebilecek ağrı sebebi ile diş doktorunuzun tavsiye edeceği ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Çekim ardından meydana gelen şişlik ise yaklaşık olarak 24 saat geçtikten sonra ortadan kalkmaya başlayacaktır.

Çekim yapılan diş ardından iyileşme aşaması için en az 15 gün verilmektedir. Diş çekimi yapılmasından 1 gün sonra hafif bir biçimde dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Diş fırçalama esnasında kesinlikle fırçayı sert bir biçimde dişlerinize uygulamaktan kaçının. Diş çekimi ardından düzenli bir şekilde dişlerinizi fırçalamanız mikrop ya da bakteri meydana gelmesine engel olacaktır. Fakat periyodik olarak ağız ve diş bakımınızı yerine getirmezseniz şayet bu bölgede iltihap oluşma olasılığı yüksektir. Kesinlikle diş doktoru kontrollerinin de aksatılmaması gerekmektedir.

İltihaplanma ya da geçmeyen şişlik gibi hallerde vakit kaybetmeden diş doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Aksi halde geç kalınan hallerde iltihap oluşumu sebebi ile öteki dişleriniz de olumsuz etkilenebilir.

Dişlerde herhangi bir problem durumu ile karşı karşıya kalınmaması için ağız ve diş bakımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Diş bakımı konusunda özenli ve titiz olunduğu, sağlıklı beslenildiği taktirde herhangi bir sorun meydana gelmeyecektir ve boşluk en erken dönemde kapanacaktır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir