Diş Tedavisi

Diş Kaplama (Kron) Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş Kaplama (Kron) Nedir? Nasıl Yapılır

Kuron kaplama tedavisi, çürük ya da tahribat meydana gelmiş dişlerin üstüne yerleştirilen bir protez işlemidir. Halk arasında kron genel olarak kaplama adı ile bilinir. Porselen diş olarak da tanımlanan kron tedavisi, estetik diş hekimliği kolunda en fazla yapılan tedavi tekniklerinden biridir.

Dişinde farklı fonksiyonel ve estetik sorunlar bulunan bireyler, daha sağlıklı ve hoş görünen dişlere ulaşabilmek için kron tedavisinden faydalanabilir. Kron tedavi yönteminde dişlerin kaplanacağı malzeme porselen olsa bile altyapısında çeşitli materyaller kullanılabilmektedir. Bu nedenle kendi diş formunuza ve isteklerinize en uygun biçimde kron tedavisi gerçekleştirilmesi için uzman diş doktorları tercih etmeniz mühimdir.

Diş Kuron Nedir?

Kron protez şeklinde de bilinen materyal, dişin zarar gören bölümünü tamamı ile sardığından dolayı hem muhafaza edilmesine hem de hoş görünmesine yardımcı olur. Kron, çürük ya da farklı nedenlerden dolayı zarar görmüş dişlerin üstüne yapıştırılan ve diş biçimini taklit eden bir protezdir.

Halk tarafından kaplama ya da porselen diş şeklinde de bilinir. Estetik diş hekimliğinde sıklıkla tercih edilen kronlar, laboratuvar ortamında ya da bilgisayarlı tarayıcı gibi teknolojik aletler kullanılarak hazır hale getirilir.

Kron Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kron tedavisi işleminde diş doktorları tarafından şu aşamalar takip edilir:

  • İlk adımda kişi diş doktoru tarafından muayene edilir ve dişlerin ölçüsü alınır.
  • Onarım yapılacak diş yanda dişlerin miktarına göre tedaviye başlanır.
  • Dişler işleme bağlı olarak ufaltılır ve tüm ağzın ayrıntılı ölçüsü alınır.
  • Laboratuvarda alınan ölçüye uygun olarak hazırlanan ağız modeli üstünde zirkon yanda metal altyapı oluşturulur.
  • Bu kron protezi kişinin ağzına uygun olup olmadığı prova edilerek belirlenir.
  • Metal altyapı üstüne hazırlanan porselen ağız içerisinde komşu ve karşı dişler ile uyumlu duruma getirilir.
  • Renk ve estetik hususunda provalar gerçekleştirilir ve kontrol evresinde kişinin fikirleri değerlendirilir.
  • Hazırlanan kronlar cilalanmak için laboratuvara iletilir ve bu noktada son kontrolleri yapılır.
  • Çıkanın ardından son defa ağızda provası yapılan kronlarda herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalınmaz ise kişinin onayı alınarak diş üstüne sabitlenir.
  • Diş kron tedavisi yaklaşık olarak 4 seans devam etse de bu süreye ek tedavi ve süreçler olabilir. Kronlar yerleştirilene kadar kişinin dişsiz kalmaması için geçici protezler kullanılır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir