Diş Tedavisi

Çürük Ön Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Çürük Ön Diş Dolgusu Nasıl Yapılır

Ön diş dolgusu, ağzın ön dişlerinde meydana gelen çürük, kırık veya çatlak gibi problemlerin onarılmasında uygulanmaktadır. Uygulana diş dolgusu, diğer dişlerle uyumlu olacak şekilde yapılmaktadır. Bu sayede hasta eski ve güzel görünümlü dişlerine kavuşmuş olur. Ön dişlere uygulana dolgu, kompozit reçine kullanılarak yapılmaktadır. Ön dişlere dolgu uygulanmadan önce dişlerdeki çürük temizlenir. Daha sonra kompozit malzeme özel yapıştırıcılar yardımı ile diş yapıştırılır. Bu işlem sonrasında şekil verilerek dolgu uygulanan dişin diğer dişlerden farksız olması sağlanır.

Ön dişlere uygulanan reçine dolgular bir diğer adıyla kompozit dolgular seramik ve çeşitli kimyasal bileşenlerden yapılmıştır.

Bu dolgular aynı zamanda azı dişleri olarak bilinen arka dişlerde de kullanılabilmektedir. Kompozit dolguların ömrü kullanımına ve bakımına göre değişmektedir.

Ön Diş Dolgusu Nasıl Uygulanmaktadır?

Ön dişlere yapılan dolgu estetik dolgu olarak bilinmektedir. Ön dişlere uygulanan estetik dolgu ile doğal bir görünüme sahip olursunuz.

Diş dolgusu hastaların diş rengine göre uygulanmaktadır. Bu sayede dolgu sonrasında dolgu yapılan diş ile diğer dişler arasında herhangi bir farklılık olmaz. Özellikle estetik kaygı yaşayan kişiler tarafından estetik dolgu tedavisi sıkça tercih edilmektedir. Ön dişlere uygulanan estetik dolgu oldukça basit bir işlemdir. Bu işlem sırasında lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu sayede hastalar herhangi bir acı veya ağrı hissetmezler.

Kompozit dolguların 5 veya 7 yılda yenilenmeleri gerekmektedir. Kompozit dolguların ömrünün uzun olabilmesi için düzenli olarak ağız ve diş bakımını yapmanız gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir