Diş Tedavisi

En Sağlıklı Diş Dolgusu Hangisi?

En Sağlıklı Diş Dolgusu Hangisi

Diş dolgusu nedir? Hangi durumlar dolgu uygulanır? Dolgu tedavisi kimlere uygulanır? Kimlere dolgu uygulanmaz? Diş dolgusu çeşitleri nelerdir? En sağlıklı diş dolgusu hangisidir? Hangi dolgu çeşidi daha avantajlıdır? Dolgu ve dolgu çeşitleri hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Dolgu Çeşitlerinin Özellikleri Nelerdir?

Hastalara uygulana temelde 3 çeşit dolgu çeşidi vardır. Bu dolgu çeşitleri kısaca şunlardır;

  • Seramik Dolgu,
  • Kompozit Dolgu,
  • Amalgam Dolgudur.

Amalgam dolgu çeşidi, yıllardır yapılan kalay, gümüş ve civa gibi metallerin birleşimi ile oluşturulan metalik renkteki bir dolgudur. Kompozit dolgu ise seramik parçacıklardan oluşturulmaktadır. Seramik dolgular da klasik veya dijital ölçü üzerinde direkt olarak üretilen materyallerdir.

Hangi Dolgu Çeşidi Daha Sağlıklıdır?

Günümüzde sıkça sorulan sorulardan bir tanesi de hangi dolgu çeşidi daha sağlıklıdır.

Günümüzde diş hekimliğinde gelişen teknoloji sayesinde ağız ve diş sağlığı alanında hastaları pek çok yenilik sunmaktadır. Hastalar yeni gelişen teknoloji sistemleri sayesinde ağız ve diş sağlığını maksimum düzeyde koruyabilmektedir. Bunun yanı sıra hastalar kendi tercihlerine göre tedavi şekillerini seçebilmektedir. Diş hekimliğinde sıkça uygulanan tedavi yöntemlerinden bir tanesi de dolgu işlemidir. Dolgu işlemi de gelişen teknoloji sayesinde günden güne ilerleme kaydetmektedir.

Hastalar kendi isteklerine göre diş hekimliğinde istedikleri dolgu çeşidini belirleyebilmektedir.

Amalgam dolgu çeşidi estetik kaygı problemi yaşayan hastaların sıkça tercih ettikleri dolgu çeşididir. Kompozit dolgu çeşidi özellikle ön dişlere uygulanan bir dolgu çeşididir. Ön dişlerde bu dolgu çeşidi oldukça başarılı bir sonuç vermektedir. Porselen dolgu, hasara uğramış ve çürümüş dişlere uygulanan dolgudur.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir