Diş Tedavisi

Ön Diş Çürüğü Nasıl Temizlenir?

Ön Diş Çürüğü Nasıl Temizlenir

Diş çürüğü nedir? Ön diş çürüğü nasıl temizlenir? Ön diş çürüğü neden olur? Ön diş çürüğü nasıl tedavi edilir? Dişte oluşan enfektelerin nedeni nedir? Dişte oluşan enfekte belirtileri nasıl anlaşılır? Ön diş çürüğü nasıl anlaşılır? Enfekte olmuş diş nasıl tedavi edilir? Ön diş çürüğü ve enfekte olan diş tedavileri hakkında aklınıza takılan tüm sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Ön Diş Çürüğü Neden Olmaktadır?

Ön diş çürüğüne neden olan sebeple arka dişlerinizdeki çürüğe neden olan sebepler ile aynıdır. Bu nedenle ön dişlerinizde çürüğe neden olan sebepler kısaca şunlardır;

  • Günlük şeker tüketimi ve asitli içecekler ön dişlerinizde çürümeye neden olacak en etkili nedenlerden sadece bir tanesidir.
  • Dişler arasında sıkışan yemek artıkları,
  • Düzenli olarak dişlerin fırçalanmaması,
  • Diş ipi kullanımının düzenli olarak yapılmaması,
  • Florür eksikliği ve mide ekşimesi gibi nedenler dişleriniz çürümesine neden olmaktadır.

Ön Diş Çürüğü Nasıl Tedavi Edilmektedir?

İnsanlar dişlerindeki çürükleri sızı, şişlik veya herhangi bir renk değişimi olmadan fark edemeyebilir. Bu nedenle diş hekiminize yapacağınız rutin kontrolleriniz sayesinde diş çürüğünüzü kısa bir süre içerisinde fark edebilirsiniz. Ayrıca diş çürüğü daha fazla ilerlemeden yapılacak olan tedaviler sayesinde önleyebilirsiniz.

Ön dişlerde meydana gelen çürükleri arka kısımdaki dişlerde meydana gelen çürüklerden daha kolay bir şekilde fark etmeniz mümkündür.

Günlük olarak aksatmadığınız ağız ve diş bakımınızın sırasında ön dişinizde oluşan çürüğü bu sayede görebilirsiniz. Ön dişinizde herhangi bir çürük veya renk değişimi gördüğünüz anda vakit kaybetmeden diş hekiminize görünmeniz gerekmektedir. Diş hekimleri öncelikle dişte oluşan çürükleri temizlemektedir. Çürüğü temizledikten sonra meydana gelen boşluğu doldurabilmek için dolgu malzemesi ile doldurularak işlem tamamlanır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir