Diş Tedavisi

Çürük Diş Fırçalama ile Geçer Mi?

Çürük Diş Fırçalama ile Geçer Mi

Dişlerimiz ağız boşluğunda yer alan ve sindirime yardımcı olan kemiklerdir. Ağız ve diş sağlığını koruyabilmek için düzenli olarak ağız ve diş bakımınızı yapmanız gerekmektedir. Diş çürüklerinin ve diş eti hastalıklarının önüne geçebilmek için ağız ve diş bakımı büyük önem taşımaktadır. Ağız bakımının yetersiz olduğu zamanlarda diş ve diş eti sağlığınız konusunda kötü sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Ağız ve diş bakımınızı düzenli olarak yapmadığınız zaman ağız ve diş çevresinde bakteri oluşumu gözlemlenebilir. Bu bakteriler zamanla diş ve diş minenize zarar vererek çürük oluşumuna neden olmaktadır.

Oluşan bakteri plaklarını düzenli bir şekilde fırçalamadığınız zaman dişler üzerinde asidik bir ortam oluşturarak diş minesinin aşınmasına ve daha sonra dentin tabakasının zarar görmesine neden olacaktır. Bu durum sonucunda ise dişlerin ön yüzeyinde çürük oluşumu meydana gelecektir.

Diş aralarında, arka kısımlarında ve üst kısımlarında meydana gelen çürüklerin muayenesini yaptırmayan bireylerde çürük ilerleyerek ağrıya neden olmaktadır. Diş çürüklerinin önlenebilmesi için gereken diş bakımının düzenli olarak yapılması ve her 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Diş Çürüklerinin Belirtileri Nelerdir?

Diş çürükleri, konumuna göre değişmekle beraber ilk zamanlarda anlaşılmayabilir. Diş çürükleri ancak dentinin zarar görmesi ve diş minesinin aşınması ile birlikte anlaşılabilmektedir. Bunun yanı sıra şu belirtilerden anlayabilirsiniz.

  • Çürüklerin meydana gelmesiyle birlikte nedensiz bir şekilde diş ağrılarınız olabilir.
  • Dişlerinizde hassasiyet meydana gelebilir.
  • Tüketilen şekerli gıdalar, sıcak ve soğuk içeceklerin tüketimi sonrasında dişlerinizde ağrılar meydana gelebilir.
  • Dişlerinizde gözle görülebilir lekelenme, renk değişimi ve çukur oluşumu olabilir.
  • Her ısırma veya çiğneme gibi bir durumda dişlerinizde ağrılar hissedebilirsiniz.
  • Ağzınızda kötü bir koku meydana gelebilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir