Diş Tedavisi

Çocukların İlk Diş Muayeneleri Ne Zaman Yapılmalıdır?

Çocukların İlk Diş Muayeneleri Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ağız ve diş muayenesi ve kontrolleri küçük yaştan itibaren yapılmalıdır. Dişlerin daha düzgün, beyaz ve hizalı olmasını istiyorsanız eğer kesinlikle her 6 ayda bir kontrollerinizi yaptırmanız gerekmektedir.

Çocukları ilk diş muayenesine hazırlamak bazen zor olabiliyor. Bu nedenle çocuklarınızı ilk diş muayenesine hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır.

Çocukları İlk Diş Muayenesi Nasıl Hazırlamamız Gerekmektedir?

Çocukları ilk diş muayenesine hazırlarken bazı uzman kişilerden yardım alabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınızı muayene için hazırlarken yapmanız gereken bazı küçük tavsiyeleri uzmanlar eşliğinde sizler ile bu blog konumuzda paylaşmak istedik.

  • Çocuklarınıza diş hekimi muayenesi hakkında ilgili bir video veya animasyon film izletebilirsiniz. Bunun yanı sıra evde bulunan sevdiği oyuncakları yanınıza alabilir ve buna benzer etkinlikler ile çocuğunuzu bu şekilde oyalayabilirsiniz.
  • Çocuğunuz için randevu alırken çocuklarınızın daha dinç ve enerji dolu olduğu saatleri tercih etmeniz gerekmektedir.
  • Ebeveynler kesinlikle kendi kaygılarını çocuklarına yansıtmamalıdır. Bunun yanı sıra eğer varsa kendilerinin yaşamış oldukları kötü tecrübeleri çocuklarına anlatmamalılardır.
  • Çocuklarınızı motive edici şekilde götürmelisiniz.
  • Çocuklarınızı büyütürken kesinlikle kızdığınız zaman “seni diş hekimine götüreceğim” veya “seni iğne yapmaya götüreceğim” gibi cümleler kurmayınız. Bu tarz tehditler çocuklarda kaygıya yol açmaktadır.

Çocukların İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Amerika Pediatrik Diş Hekimleri Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış oldukları açıklamaya göre çocukların ilk diş muayeneleri 6 ay ile 1 yaş arasında yapılmalıdır. Ebeveynlerin bu konuda oldukça hassas ve ilgili olmaları gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir