Diş Tedavisi

Kaplama Yapılan Dişlerde Çürüme Görülür Mü?

Kaplama Yapılan Dişlerde Çürüme Görülür Mü?

Kaplama yapılan dişte çürüme meydana gelir mi? Kaplama yapılan diş ile alakalı problem yaşayabilir miyim? Kaplama yapılan dişi nasıl kullanmam gerekiyor? Kaplama diş hakkında aklınıza gelebilecek bütün sorularınızın cevabını sizler için bu blog yazımızda yayınlıyoruz.

Kaplama Yapılan Dişlerde Çürüme Meydana Gelir Mi?

Kaplama yapılan dişlerin eğer doğru bir şekilde bakımı yapılırsa herhangi bir çürüme problemi yaşamazsınız.

Hastalar diş eksikliğine bağlı olarak özellikle yeme içme aktivitelerini yerine getiremezler. Bu nedenle zaman içerisinde çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşabilirler. Eksik diş problemi yaşayan kişilerde özgüven problemi de ilk sıralarda gelmektedir. Bu tarz problemlerinizi çözmek için artık gelişen teknoloji sayesinde pek çok tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.

Diş kaplamalarının kullanımı oldukça kolay ve uzun ömürlüdür. Kullanım sırasında herhangi bir aksilik veya problem yaşamazsınız.

Yine de bazı durumlarda diş kaplamalarının bazı problemlere yol açtığı gözlemlenmiştir. Diş hekimlerinde genellikle sıkça karşılaşılan diş kaplamaları ile ilgili sorun ise çatlak veya kırılmalardır. Eğer diş kaplamalarında çatlak oluşmuş ise kaplamanın yenilenmesine gerek kalmadan tamiri mümkündür. Fakat eğer diş kaplaması kırılmazsa kesinlikle kaplamanın yenilenmesi gerekmektedir.

Diş kaplamalarında en sık rastlanılan problem ise diş iltihaplanmasıdır. Bu genellikle kanamalı ve mor renk diş etleri şeklinde karşımıza çıkabilir.

Kaplama Yapılan Dişlerde Meydana Gelebilecek Problemler

Kaplama diş yaptıran kişilerin genellikle yaşamış olduğu problemleri sizler için sırası ile maddeler halinde yazıyoruz.

  • Hassasiyet oluşumu veya kaplama dişlerden rahatsızlık duyma hissi
  • Yapılan kaplama dişin aşınma problemi
  • Yapılan kaplama dişteki kronun gevşemesi
  • Kaplama dişin düşmesi
  • Oluşabilecek alerjik reaksiyonlar
  • Diş eti çizgilerinde meydana gelebilecek koyu çizgiler.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir