Diş Tedavisi

Süt Dişleri Neden Önemlidir?

Süt Dişleri Neden Önemlidir

Süt dişleri neden önemlidir? Süt dişleri ne zaman düşer? Süt dişleri ne zaman çıkar? Süt dişlerinin bakımı nasıl olmalıdır? Süt dişleri kendi düşer mi? Süt dişleri çekilmeli midir? Süt dişleri hakkında aklınıza gelebilecek bütün sorularınızı sizler için cevaplıyoruz.

Süt Dişlerinin Önemi Nedir?

Süt dişlerinin ilk görevi çocuğun besinleri daha düzgün bir şekilde öğütmesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra çocuğun daha düzgün ve akıcı konuşmasını sağlamaktadır.

Süt dişlerinin bir diğer görevi ise kapladıkları bölgeyi bir sonraki gelecek kalıcı dişler için korumaktır.

Süt dişleri erken çekildiği zaman bu yerin tutuculuk olasılığı ortadan kalkmaktadır. Çocuklarda yer alan süt dişleri toplamda 20 adettir. Süt dişlerinin belli aralıklarda olması gayet normal bir durumdur. Bu konu hakkında kesinlikle endişe duymanıza gerek yoktur. Süt dişlerinde kısa sürede çürük oluşumu görülebilir. Bu durum fark edildiği anda zaman kaybetmeden diş hekimi tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Süt Dişlerinin En Belirgin Özellikleri

  • Süt dişleri kendisinden sonra gelecek olan kalıcı dişler için rehberlik etmektedir. Aynı zamanda çıkacak olan kalıcı dişlerin yerini korumaktadır. Eğer süt dişleri erken çekilirse kalıcı dişlerin yeri korunmaz ve diş çapraşıklığı problemi meydana gelebilir. Bunun yanı sıra çene problemleri oluşabilir.
  • Süt dişleri özellikle çocuklarda kasların ve çene kemiğinin gelişimini desteklemektedir.
  • Çocuğun yeme içme ihtiyaçları sırasında besinlerin daha düzgün bir şekilde öğütülmesini sağlamaktadır.
  • Çocuktaki süt dişleri, süt dişi dökme yaşı gelinceye kadar ağızda kalmalıdır. Genellikle öndeki süt dişleri 6 ile 9 yaşına gelindiği zaman ve arka dişler ise 13 yaşına gelindiği zaman düşmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir