Diş Tedavisi

Çocukların Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Çocukların Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı

Çocuklarda ağız ve diş bakımı erken yaşlarda öğretilmelidir. Her çocukta dişler genellikle 6. aydan itibaren çıkmaya başlar ve 3 yaşında tamamlanır. Bu dönemde çocukta toplamda 20 adet süt dişi olması gerekir.

Bu süt dişleri genellikle 12 yaşına kadar düşmüş olur. Sonrasında ise çocuğun diş sayıları kontrol edilmelidir. Eksiklik fark edildiği takdirde geç olmadan diş hekimine başvurulmalıdır. Çocuklarda ki süt dişlerin sağlığı kalıcı dişler kadar önem taşımaktadır.

Süt dişlerinin sağlıklı olması kalıcı dişlerin çarpıklığını engellemektedir.

Süt dişleri, yetişkinlik döneminde kişilerin düzgün konuşabilmeyi ve gelişim çağında besinleri daha düzgün bir şekilde öğütülmesini sağlamaktadır. Süt dişler kalıcı dişlere göre organik madde içerdiği için çürüme olasılığı daha fazladır.

Bu nedenle çocuklarınızı her 6 ayda bir mutlaka diş hekimine düzenli olarak götürmeniz gerekmektedir.

Çocuklarda Diş Fırçalama Alışkanlığı 

Çocuklara mutlaka erken yaşlarda diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması gerekmektedir.

Ebeveynlerin bu konuda gereken öz veriyi sağlamaları gerekmektedir. Çocuklara erken yaşlarda belirli oyunlar bularak günde en az 4 kez diş fırçalama alışkanlığının edindirilmesi gerekir.

Çocuklarda diş fırçalama konusu oldukça önemlidir. Çocuklarda diş fırçası ve diş macunu seçimine ebeveynlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Hatta bu konuda ebeveynlerin bir uzmana danışmanlarında fayda vardır. Çocuğunuz üç yaşından küçükse eğer kesinlikle macun kullanmaması gerekmektedir.

Ayrıca çocuklarınızın kullandıkları macunun içerisinde florür bulunmamasına dikkat etmelisiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir