Diş Tedavisi

Diş Çürüğü Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Diş Çürüğü Nedir Nedenleri Nelerdir

Diş çürüğü nedir? Dişler neden çürür? Diş çürümesi neden meydana gelir? Diş çürüğü iyileştirilir mi? Diş çürüğü hakkında aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için cevaplıyoruz.

Diş Çürüğü Nedir?

Diş çürüğü hemen hemen herkesin başına gelen diş problemleri arasında yer almaktadır. Diş çürüğü kola, şeker, çikolata ve yapışkan gıdaların çok fazla tüketimi sonrasında meydana gelmektedir.

Ağızda yer alan bakteriler bu tarz yiyecekler ile beslendikleri için bir süre sonra dişin sert dokularında yıkıma neden olurlar. Bu sebeple de diş çürükleri oluşmaktadır.

Ağızda yaşayan bakteriler şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda bıraktıkları artıklar ile asit oluşturmaktadır. Oluşan bu asitler diş minesine zarar vererek diş çürüğünün başlamasına neden olmaktadır.

Diş Çürüğünün Nedenleri Nelerdir?

Şekerli ve unlu gıdaların fazla tüketiminde diş çürükleri meydana gelmektedir. Diş çürükleri yanlış beslenme ile alakalı bir durumdur. Bunun yanı sıra günlük yapılması gereken ağız ve diş bakımı eğer düzenli yapılmıyorsa ağızda kalan artık yiyecekler diş çürüklerine neden olabilir.

Sigara, şeker, gazlı veya asitli içecekler ve çikolata gibi yiyecekler çürük oluşumunun başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.

Diş Çürüğü Önlenebilir Mi?

Diş çürümesinin önüne geçebilmek için sabah kahvaltısından önce ve akşam yemeğinden sonra mutlaka dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Ayrıca fırçalama işleminizden sonra diş ipleri ile dişlerinizin arasını da temizlemelisiniz. Bazı besin artıkları diş arasına yerleşerek burada zaman içerisinde çürük oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle mutlaka diş ipi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Canınız eğer şekerli yiyecekler istiyorsa bunlar mutlaka ana öğünler ile birlikte tüketmeniz gerekir. Yemek aralarında yiyeceğiniz veya atıştıracağınız her atıştırmalık diş çürümesine neden olabilir.

Ayrıca sağlıklı ve estetik görünümlü dişlere sahip olmak istiyorsanız diş hekimi kontrollerinizi düzenli aralıklar ile yapmanız gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir