Renk değiştirmede veya formunu değiştirmek istediğimizde dişe yaptığımız ilave işlemidir. Doğal dişe tutturularak estetiklik kolayca sağlanır. Bonding günümüzde en çok uygulanan koruyucu diş hekimliği işlemlerindendir. Lokal Anestezi (uyuşturma) ye gerek kalmadan ve çok az miktarda diş kaybıyla tedavi edilir.
Bonding uygulaması Sıklıkla diş aralıklarını kapatmakta kullanılır. Bir kaç dişin yada bir dişin aralıklarının kapatılmasında çok başarılı bir yöntemdir.
Dişin yarısının kırık olduğu durumlarda bile bonding başarılı olur.
Kırık diş üzerine tekrar yeni diş yapmak tek seansta yaklaşık diş başına yarım saatlik bir süre içerisinde uygulanabilir.

Bonding in en güzel yanı ise minimal invaziv bir uygulama yani; dişe hiç zarar vermeden dişe malzemeyi yapıştırarak yapılan bir yöntemdir. Çoğu durumda dişin sadece arasına veya dişin kırılan kısmına yapılan bir yöntemdir. Bu sebeple bonding tamamen dişi koruyucu bir uygulamadır.

Renk Değiştirme Olur Mu?

Nasıl ki kendi doğal dişlerimiz sigara, çay, kahve kullanımı ile renklenebiliyorsa, bu uygulamadan sonra dikkat edilmezse renklenme olabilir. Bu renklenme diş hekimi tarafından polisaj adını verdiğimiz parlatma işlemi ile giderilir.

Kullanım Ömrü Nasıldır?

Bu süre büyük ölçüde hastaya bağlıdır diyebiliriz. işlem sonrası özellikle sert nesneleri ısırmak ve kırmak son derece tehlikelidir. Kalem ısırma, tırnak yeme gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak gerekir. Eğer bütün bunlara dikkat edilirse bu süre 5-10 yıldır diyebiliriz.