Diş Tedavisi

Retainer teli nedir?

Retainer teli nedir?

Retainer teli bir diğer adıyla pekiştirme teli, ortodonti tedavisi sonrasında hastaların mutlaka kullanması gereken ve dişlerin yeni konumlarını koruyabilmek adına ortodonti uzmanlarının dişlere uyguladığı bir tedavidir.

Ortodonti tedavisinin son aşaması olarak bilinen retainer tedavisinde pek çok farklı yöntemler kullanılır.

Retainer teli ise kalıcı retainer olarak bilinen dişlerin arka kısmına uygulanan bir tedavidir. Kalıcı retainerler genellikle diş çapraşıklığı fazla olan kişilere uygulanmaktadır. Kalıcı retainerlerin temizliği oldukça zordur. Bu nedenle kalıcı retainer kullanan bir hastanın özellikle alt ön dişlerde plak ve diş taşı birikimi oluşabilir. Kalıcı retainer kullanan hastaların her gün detaylı bir şekilde diş temizliğini yapmış olması gerekir.

Retainer Tedavisi Neden Gereklidir?

Retainer tedavisi ortodonti tedavisinin son aşaması olarak bilinir. Pekiştirme tedavisi olarak da bilinen retainer tedavisi dişlerin yeni yerlerine alışmasını sağlar. Retainer tedavisine önem vermeyen hastaların dişlerinde yeniden bozulmalar meydana gelir. Ayrıca ortodonti tedavisi boyunca yapmış olduğu bütün emek boşa gider.

Retainer tedavisi kısaca ortodonti tedavisinin tamamlayıcı bir bütünüdür. Retainer tedavisi dişlerin tekrar bozulmalara uğramaması için oldukça önemlidir.

Retainer Tellerinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Retainer tellerinin bakımı sırasında gereken özeni göstermeniz gerekmektedir. Telleri çevreleyen dişlerde ve yumuşak dokularda tam anlamıyla sıkı bir temizlik yapılmalıdır. Aksi takdirde diş taşı ve plak oluşumu olabilir.

Hareketli bir aparey kullanıyorsanız eğer apareyinizi kullanmadığınız zaman kendi kutusunda saklamanız gerekmektedir. Peçete arasına konulması veya cebinize koymanız kırılmasına veya kaybolmasına neden olabilir. Apareylerinize herhangi bir şey olduğunda kırıldığında veya kaybolduğunda zaman kaybetmeden diş hekiminize haber vermeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra apareyleriniz dişinize tam oturmuyorsa veya olmuyorsa aynı şekilde zaman kaybetmeden diş hekiminize haber vermeniz gerekir.

About Doç. Dr. M. Özgür SAYIN

Doçent Doktor M. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir