Diş Tedavisi

Retainer Teli Kaç Yıl Kalmalı?

Retainer Teli Kaç Yıl Kalmalı?

Retainer teli diğer bir adıyla pekiştirme apareyi ortodonti tedaviniz bittikten sonra dişlerinizi yerinde tutmak için kullanılmaktadır. Retainer telinin 3 ayrı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan ilki hareketli retainerlerdir. Hareketli retainer, damağın şekline uyan ve dişlerin dışına kadar uzanan plastik benzeri kalıptan yapılmış bir apareydir.

İkinci çeşidi olan şeffaf retainerledir. Şeffaf terainerler, hareketli retainerlere göre fark edilmeyen bir yapıya sahiptir. Çünkü bunlar şeffaf plastikten yapılır ve dışarıdan bakıldığı zaman kötü bir görüntü oluşturmaz. Dişlerin üzerine oturan şeffaf retainerler kişilere özel olarak tasarlanmaktadır. Üçüncü çeşidi ise sabit retainerlerdir. Sabit retainerler, dişlerin arkasına kadar uzanan bir tel parçası olup kompozit malzeme ile dişlerinize kalıcı olarak yapıştırılır.

Retainer Telleri Ne Kadar Süre Dişlerde Kalır?

Ortodonti tedavisinin son aşaması olarak bilinen retainer tedavisi oldukça önemlidir. Diş telleri çıktıktan sonra dişlerinizin yeni yerlerine oturması uzun zaman almaktadır. Bu süre boyunca dişlerinize uygulanan retainer tedavisi dişlerinizin yeni yerine pekişmesini sağlamaktadır. Bu tedaviyi istenilen özeni göstermezseniz eğer dişlerinizde tekrardan bozulmalar meydana gelebilir.

Retainerleri ilk üç ay boyunca yemek yediğiniz zamanlar haricinde 24 saat boyunca kullanmanız gerekmektedir.

Ortodonti uzmanları genellikle düzene oturmuş dişlerin yeni yerlerine alışabilmesi için retainer tedavisini 12 ay boyunca devam ettirmektedir. Bu süre zarfında dişler yeni yerlerine alışarak ve devamında yeni yerlerine tam olarak oturarak istenilen sonuç elde edilir. Pekiştirme tedavisi de adı verilen retainer tedavisi süresi boyunca kesinlikle diş hekiminizin söylediklerini uygulamanız gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir