Diş Tedavisi

Retainer İle MR Çekilir Mi?

Retainer İle MR Çekilir Mi?

Retainer teli takılı iken baş ve boyun bölgesi hariç diğer bölgeler için MR çekimi gerektiği zaman diş telinin çıkarılmasına gerek yoktur. Baş ve boyun bölgesi için MR istenildiği zaman diş telleri görüntünün netliğini bozacaktır. Görüntüyü bozmayacak alanlarda MR çekimi olabilir.

Bunların yanı sıra görüntünün çekimi hayati bir konu olduğu zamanlarda diş telinin çıkarılması gerekmektedir.

Ortodonti tedavisi sonrası içten tel taktıran hastaların diş tellerini çıkarmasına gerek yoktur. İçten takılan teller MR çekimi sonrasında alınacak görüntünün netliğini etkilememektedir. MR çekimi öncesi ve sonrası kesinlikle diş hekiminiz ile bağlantı halinde olmanız gerekmektedir.

Pekiştirme Tedavisi Ve Retainer Teli

Ortodonti tedavisi bittikten sonra pek çok hastanın bilmediği ve tedavinin bittiği sanıldığı noktada pekiştirme tedavisine geçilir. Bu tedavi ortodonti tedavisinin tamamlayıcı bir bütünüdür.

Ortodonti tedavisi bittikten sonra dişlerde yer alan braketler çıkarılır ve diş ve diş eti temizliği yapılır. Daha sonra pekiştirme tedavisi için aşamalara geçilir. Pekiştirme tedavisinin aşamaları yaklaşık 12 ile 24 ay kadar sürmektedir. Bu durum tamamen hastanın durumuna bağlı olarak değişmektedir. Bazı vakalarda ise pekiştirme tedavisi ömür boyu sürebilir. Bu durum tedavinin en başında ortodonti uzmanınız tarafından belirtilecektir.

Pekiştirme tedavisi sırasında apareylerinizin bakımını tam olarak yapmazsanız eğer dişlerinde diş taşları oluşabilir. Bunun yanı sıra apareylerinizde problemler yaşayabilirsiniz. Pekiştirme tedavisi sırasında diş hekiminizin söylemiş olduğu bütün kurallara harfiyen uymanız gerekmektedir. Aynı zamanda günlük ağız ve diş bakımınızın rutinini aksatmamanız gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir