Diş Tedavisi

Porselen Kaplama Nasıl Yapılır?

Porselen Kaplama Nasıl Yapılır

Oluşan diş estetik kaygılarını hafifletmek amacı ile uygulanan porselen kaplama tedavisi sayesinde hastalar daha güzel gülüşlere sahip olmaktadır. Dişlerin üzerine uygulanan porselen kaplama sayesinde daha beyaz ve daha özgür gülüşlere sahip olmak oldukça kolaydır.

Porselen kaplama tedavisi sadece estetik açıdan değil medikal açıdan da ağız ve diş sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Bir kaza veya çarpma sonucu oluşan kırık dişler üzerine de uygulanan porselen kaplama sayesinde hastalar eskisinden daha güzel dişlere sahip olmaktadır.

Porselen kaplama, diş yüzeyini kaplayarak daha beyaz ve daha güzel görünümlü bir diş ortaya çıkarmaktadır. Her hastaya özel olarak üretilen porselen kaplamalar yüksek kaliteli materyaller kullanılarak üretilmektedir. Ayrıca kullanılan bu materyaller ağızda herhangi bir sağlık problemine yol açmayacağı gibi uzun süre kullanıma sahiptir.

Porselen diş kaplama her bir diş üzerinden alınan ölçüye göre yapılmaktadır. 18 yaşından büyük her yaşta ki hastaya uygulanan porselen kaplamalar takılmadan önce diş yüzeyleri iyi bir şekilde diş hekimleri tarafından temizlenir. Daha sonra dişlerin yüzeylerinde yer dış tabaka diş hekimi tarafından biraz inceltilir. Bu tedavi yaklaşık iki hafta kadar sürmektedir. Bunun nedeni ölçüsü alınan dişlere takılacak olan porselen kaplamaların yapım aşaması iki hafta kadar sürmektedir. Bu süre zarfında inceltilen ve üst tabakası alınan dişlere geçici kaplamalar takılır.

Daha sonra hastaya özel olarak üretilen porselen kaplamalar özel bir yapıştırıcı yardımı ile inceltilen dişlere takılır. Bu aşama tamamladıktan sonra porselen kaplama tedavisi bitmiş olur.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir