Diş Tedavisi

Gece Diş Fırçalamak Zararlı Mı?

Gece Diş Fırçalamak Zararlı Mı

Ağız sağlığına ve dişlerinize önem veriyor ve diş çürüklerin önüne geçmek istiyorsanız, her yemekten sonrası zaman kaybetmeden dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Yemeklerden hemen sonra dişler fırçalanmadığı takdirde diş yüzeyinden ve aralıklarında gıda artıkları kalabilmektedir. Bu durum diş sağlığını olumsuz etkilediği gibi diş çürüklerinin yaşanmasına yol açar. Geceleri çürük riski artış göstereceğinden yatmadan önce kesinlikle dişler özenle fırçalanmalıdır. Kısacası gece diş fırçalamak zararlı değildir ve diş sağlığına çok yararlıdır.

Dişlerin çok fazla sayıda fırçalanması diş yüzeyinde aşınmalara neden olmaktadır. Aşınma sonucunda dişlerin boyun bölgelerinde kırıklar meydana gelir. Dişte oluşan kırıklar bireylere ciddi oranda hassasiyet problemi yaşatmaktadır. Bundan dolayı gece yatmadan önce diş fırçalanmalıdır.

Ağız gece boyunca uyku sırasında kapalı kalır. Kapalı olan ağız içerisinde diş çürüğüne yol açan bakteriler çok aşırı hızlı ve daha yüksek adette çoğalırlar. Bakterilerin üremesine engel olmak için hiç aksatmadan gece uyumadan önce dişler fırçalanmalıdır.

Dişler yatmadan önce ve sabah olmak üzere minimum 2 kere rutin olarak fırçalanmalıdır. Ağız ve diş sağlığı için diş fırçalama ihmal edilmemeli, gün içerisinde 2 defa ya da 3 defa doğru şekilde fırçalanmalıdır.

Dişlerin yüzeyinde, girinti yerlerinde, ara yüzlerinde biriken bakterileri ve gıda artıkları fırçalayarak temizlemeden yattığınızda birtakım sorunlar yaşanmaya başlar. Çünkü geceleri tükürük akış miktarında düşüş olmaktadır. Geceleri dişlerinizi fırçalamadığınız takdirde çürüklerle ve dişeti problemleri ile karşı karşıya kalırsınız.

Gece yatmadan evvel dişler fırçalamaz ise, gıda ve yiyecek artıkları bakteriler için en iyi besindir. Bakterilere karşı tüm gece boyunca dişler savunma yapamaz ve diş çürükleri artış gösterir. Ayrıca koku oluşmasını sağlayan bakteriler ağızda kaldığından, ağız kokusu gibi problemlerle de karşı karşıya kalabilirsiniz.

Genel olarak ağız ve diş sağlığının iyi olması için gece yatmadan önce dişlerin fırçalanması fazlası ile önem arz etmektedir.

Geceleri yatmadan önce dişler fırçalandığında, diş macunu içerisinde bulunan flor ve benzeri koruyucular, uyku süresinde dişleri korur.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir