Diş Tedavisi

Diş Teli Tedavisinde Diş Fırçalama Neden Önemlidir?

Diş Teli Tedavisinde Diş Fırçalama Neden Önemlidir?

Ortodontik tedavi ağız, diş ve diş etlerinde iyi bir ağız hijyeni gerektirir. Temizlik bir bütün olarak sağlanmazsa diş çürüğü, diş kırılması ve ağız kokusu gibi sorunlar olabilir. Bu sorunlardan kaçınmak için diş tellerini takmadan önce dişlerinizi temizlemeye iki kat daha özen göstermelisiniz.

İlk etapta diş hekiminizin tavsiye ettiği diş fırçasını satın alıp kullanmanız gerekmektedir. Bu fırçalar genel olarak yumuşak kıllı, küçük başlı ve düzgün şekilli fırçalardır.

Tedavi sürecinde elektrikli diş fırçaları önerilmemektedir. Ancak diş hekimimiz sizin için uygun olduğunu düşünürse düşük hızda kullanmanıza müsaade edebilir. Elektrikli diş fırçası kullanmayı tercih ediyorsanız, yüksek hızda kullanmaya özen gösterin. Aksi takdirde dişlerinizin ve braketlerinizin zarar görmesi mümkündür.

Dişler günde üç kez diş ipi ile temizlenmeli veya fırçalanmalıdır. Ancak diş teli bulunan hastalar bu rutini 2-3 kat artırılmalıdır. Kullandığınız diş fırçasına ek olarak, dişlerinizin arasındaki boşluklara ulaşan bir diş arası temizleyici de kullanabilirsiniz. Dişlerinizin arasını ve çevresini temizlemek için diş ipi adı verilen ürünü kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Arayüz fırçası bütün herkes tarafından kullanılmaktadır. Ancak bu ürünü Ortodonti tedavisi gören bireylerin kullanması fazlası ile önemlidir. Diş fırçasının ulaşamadığı yerlerin temizliğini sağlayan arayüz fırçaları, mükemmel temizlik sağlamaktadır. Braketlerin ve diş tellerinin arasına ulaşarak erişilemeyen alanları temizleyerek hijyen sağlar.

Arayüz fırçaları Ortodontik fırçalara kıyasla daha güçlü malzemelerden yapılmıştır. Bundan dolayı dişlerinizi fırçalarken çok sert bastırmadan nazikçe fırçalayabilirsiniz. Bunu dişlerinizi normal bir diş fırçası ile fırçaladıktan sonra da rahatlıkla yapabilirsiniz.

Diş teli tedavisinde diş fırçalama ağız ve diş sağlığı, tedavinin iyi sonuçlanması için çok önemlidir. Telleriniz takıldıktan sonra en iyi sonuçları alabilmeniz için doğru şekilde fırçalamanız gerekmektedir. Günlük diş ipi kullanımı ve diş fırçası kullanımı yaygın uygulamalar olmalıdır. Gündelik fırçalama ve diş ipi kullanma düzenli şekilde, ihmal edilmeden yapılmalıdır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir