Diş Tedavisi

Diş Teli Taktıranların Dikkat Etmesi Gerekenler

Diş Teli Taktıranların Dikkat Etmesi Gerekenler

Ortodonti tedavisine ilk kez başlayacak olan hastaların tedavi süreci ve tedavi hakkında bilgi sahibi olmaları oldukça önemlidir. Bilinçli bir şekilde diş hekiminiz ile birlikte hareket edeceğiniz diş teli tedavinizde istediğiniz sonucu elde etmeniz mümkündür. Uzun bir tedavi süreci olan diş teli tedavisinde hastaların dikkat etmesi gereken hususlar vardır.

Diş teli tedavisinde kullanılan malzemeler nikel ve titanyumdan yapılmaktadır. Diş teli tedavisine başlanmadan önce metale alerjiniz olup olmadığı konusunda bir test yaptırmanız büyük bir fayda vardır.

Diş Teli Taktıranların Dikkat Etmesi Gereken Bazı Hususlar

  • Diş teliniz takıldıktan sonra ağız bakımınıza gereken özeni göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde ağzınızda kötü kokular oluşabilir ve bu hem sizi hem de çevrenizdeki insanları rahatsız edebilir. Bu nedenle diş teli takıldıktan sonra ağız ve diş bakımınıza iki kat daha önem vermeniz gerekmektedir.
  • Diş teli tedavisi sürecinde yapışkan ve sert olan yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Sert ve yapışkan yiyecekler diş telinize zarar verebilir. Asitli içecekler kesinlikle tüketmemelisiniz. Eğer farkında olmadan asitli bir içecek tüketirseniz ağzınızı bol su ile çalkalayabilirsiniz.
  • Eğer düzenli olarak spor yapıyorsanız ya da bir spor branşı ile ilgileniyorsanız mutlaka diş telinizi koruyacak braketlerden kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ağzınıza gelecek olan bir darbede tellerden dolayı dudaklarınız zarar görebilir ve tellerinizde kırılma meydana gelebilir.

Diş Teli Kullananların Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Diş teli kullanmaya başladığınız günden itibaren dişlerinizi her yemekten sonra fırçalamanız gerekmektedir. Diş teli kullanmadan önce kullandığınız diş fırçasını kesinlikle kullanmayınız. Diş hekiminizin size önereceği diş teli kullanan kişiler için özel olarak üretilen diş fırçalarından temin etmeniz gerekmektedir.

Yemeklerden hemen sonra dişlerinizi fırçalamasınız. Eğer fırçanızı yanınızda unuttuysanız bol su ile ağzınızı çalkalamanız yeterli olacaktır.

Diş Teli Kullanırken Kaçınmanız Gereken Yiyecekler

  • Diş teli kullanırken soda, kola ve bazı asitli içecekleri tedavi süresince kullanmamanız gerekmektedir. Tedavi boyunca eğer kendinize hakim olamayıp içmek isterseniz de bir pipet yardımı ile bu içecekleri tüketebilirsiniz. Lakin yine de içtikten sonra ağzınızı bol su ile çalkalamayı unutmayın.
  • Diş telinize yapışacak sakız veya lokum gibi yiyecekleri tüketmemenizde fayda vardır. Aksi takdirde diş tellerinize yapışarak gün boyu sizi rahatsız edebilir.
  • Günlük hayatta vazgeçemeyeceğiniz yiyeceklerden biri olan tavuk dürüm gibi ısırıp kopararak yiyeceğiniz yiyeceklerden mutlaka uzak durmanız gerekir. Bu gibi yiyecekler braketlerinize zarar verebilir.
  • Yiyeceğiniz çerezler braketlere zarar vereceği için tedavi boyunca uzak durulması gereken yiyecekler arasındadır.
  • Özellikle içerisinde çekirdeği olan zeytin, kayısı, kiraz ve erik gibi yiyeceklerin yenilmemesi gerekmektedir. Bu yiyeceklerin çekirdekleri braketler arasına sıkışabilir ve gün boyu sizi rahatsız edebilir.

Diş tellerinizin zarar görmesi veya kırılması gibi durumlarda tedavi süreciniz uzayabilir. Sonuç olarak istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. Bu nedenle bir süreliğine sevdiğiniz yiyeceklerden bir süre uzak durmanız sizin ve diş sağlığınız için oldukça önemlidir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir