Diş Tedavisi

İmplant En Erken Kaç Günde Yapılır?

İmplant En Erken Kaç Günde Yapılır?

Diş alanında son zamanlar moda haline gelen implant uygulaması hakkında sıkça sorulan soruları sizler için bloğumuzda cevapladık. İmplant yapımı ne kadar sürer, implant nedir,  implant hangi hastalara uygulanır gibi sorularınızı bu bloğumuzda cevaplıyoruz. İmplant uygulaması sırasında hastalar herhangi bir ağrı veya acı hissi duymazlar.

İmplant Nedir?

İmplant tedavisi sayesinde eksik dişleri olan hastalar hayallerindeki beyaz ve hizalı dişlere sahip olmaktadır. Çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılmış olan vidalar diş eti ile mükemmel bir uyum sağlamaktadır. Çene kemiğine yerleştirilen vidalar ağızda herhangi bir alerjiye ve hastalığa yol açmaz. Yerleştirilen vidalar üzerine diş protezleri yerleştirilir. İmplant tedavisi yapılacak olan dişlere olan komşu dişler tedavi sırasında veya sonrasında herhangi bir zarar görmez.

İmplant tedavisi sonrasında hayatınıza kaldığı yerden daha rahat bir şekilde devam edebilirsiniz. İmplantlarınız ile rahatlıkla yemek yiyebilir, gülebilir ve konuşabilirsiniz.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanır

İmplant uygulaması 18 yaşından büyük herkese uygulanmaktadır. Yalnız implant uygulaması için hastanın çene yapısının implant tedavisine uygun olması gerekmektedir. İmplant tedavisi şeker hastalarına uygulanmadan önce hastalığın kontrol altına alınmış olması gerekmektedir.

Kan sulandırıcı içen hastaların tedavi öncesi ilaçları kesmesi önerilmektedir. Kemik erimesi hastalığı olan kişilerin belli bir tedavi altında implant tedavisi yapılmaktadır.

İmplant Tedavisi Kaç Günde Yapılır?

İmplant tedavisi sırasında hastaya hafif dozda sedasyon uygulanmaktadır. İmplant tedavisi öncesi detaylı bir muayene yapılarak röntgen çekilmektedir. Daha sonra diş hekimi çene kemiklerinin ve dişlerin ölçüsü alınmaktadır. Eğer tek aşamalı implant yapılacaksa implant yerleştirildikten sonra geçici başlıklar takılır. Yapılacak olan implant uygulaması eğer iki aşamalı ise implant takıldıktan sonra implantların üzeri diş eti ile kapatılarak iyileşme süreci beklenir. Daha sonra protez başlıklar takılır. Tek aşamalı ve iki aşamalı implant uygulamasında geçici köprü yerleştirilir.

Geçici köprü dişler yerleştirildikten sonra alt çene için minimum 3 aylık bir iyileşme süreci beklenir. Üst çene için ise 6 aylık bir iyileşme süreci beklenir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir