Diş Tedavisi

Diş Çürüklerinden Nasıl Korunulur?

Diş Çürüklerinden Nasıl Korunulur

Diş çürükleri, insanların uzak durmaya çalıştıkları ve sahip olmayı arzu etmedikleri bir durumdur. Zira diş çürükleri hem görünüm hem de ağız içi bakımı konusunda rahatsızlığa sebep verebilir. Diş çürükleri ile her yaşta karşı karşıya kalınabilir; genç, orta ya da yaşlı fark etmeksizin. Peki bizleri bu derece rahatsız eden diş çürükleri nasıl ortaya çıkar? Hemen bu konuda size bilgilendirme yapalım.

Diş Çürükleri Neden Oluşur?

Diş çürüğü kademeli bir biçimde meydana gelir. Diş çürükleri zamanında tedavi uygulanmaya başlanmadığı ya da tedavisi yapılmadığında meydana gelir. Ağız içerisinde dişlerde plak biçiminde ortaya çıkar. Bu plağı daha yapışkan duruma getiren yiyecekler yenildiğinde plak daha da büyür. Meydana gelen bu plak oluşumu diş minesini olumsuz etkileyecektir. Bu evreler ile beraber dişte çürük ortaya çıkacaktır. Diş yüzeyinde başlayan bu plak düzgün ve zamanında tedavi edilmediği zaman dişin daha da derinine doğru ilerleyecektir. Bu da kişilerde genellikle ortaya çıkan ağrıya yol açacaktır.

Diş Çürümeleri Nasıl Belirti Verir?

Çürükler genel olarak diş yüzeyinde siyah renkli bir leke olarak baş gösterebilir. Diş çürüğü durumu bazı hallerde evde kontrol yapılsa bile anlaşılmamaktadır. Bu sebepten sıklıkla diş kontrollerine gitmeyi aklınızdan çıkarmayın. Diş çürüğü belirtilerini listelemek gerekir ise şu şekilde yapabiliriz;

  • Ağız içerisinde belirgin koku oluşumu
  • Soğuk yiyecek ve içecek tüketildiği esnada dişlerde şiddetli ağrı
  • Hassasiyet durumu ile beraber süregelen ağrılar

Bu ve bunun gibi maddeler diş çürüğü belirtilerine örnek olarak verilebilir.

Diş Çürükleri Nasıl Önlenir?

Diş çürüklerini tabii ki de önlenebileceğiniz yöntemler mevcut. Bu yöntemler içerisinde en etkin seçenek erken tanı ve öncesinde sağlıklı beslenmek. Ağız içi bakım ve hijyen de çok önemli bir role sahip. Diş çürüklerinden korunma yöntemlerini listeleyecek olursak;

  • Şekerli gıdaların tüketimini en aza indirin.
  • Gün içerisinde en az iki defa olmak üzere kesinlikle dişlerinizi fırçalayın.
  • Diş fırçalama süresini iki dakikanın altına indirmeyin
  • Ağız ve diş bakımı esnasında diş ipi kullanımına başvurun.
  • Sıklıkla diş hekimine giderek kontrollerinizi yaptırın.

Bu adımları takip ederseniz dişlerinizin sağlıklı ve dayanıklı olacağından hiç şüpheniz olmasın.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir