Diş Tedavisi

Çay İçmek Dişlere Zarar Verir Mi?

Çay İçmek Dişlere Zarar Verir Mi

Çay İçmek Dişlere Zarar Verir Mi? Çok Çay İçmek Dişleri Çürütür Mü? Çay Dişte Leke Yapar Mı? sorularını sizler için ayrıntılı şekilde bu yazımızda yanıtlıyoruz.

Çay ve kahve tüketimi dişlere olumsuz yönde etki etmektedir. Çay ve kahve türü içecekler diş yüzeylerinde renklenme gibi istenmeyen görünme yol açmaktadır. Dişlerdeki renk değişikliği bireyleri aşındırıcı içerikli diş macunlarının kullanımına yöneltmektedir. Aşındırıcı barındıran diş macunlarının uzun süreli kullanımı dişte mineral kaybına neden olduğu gibi hassasiyette oluşturmaktadır.

Çay ve kahve tüketiminin aşırı miktarda olması, diş yüzeyinde yani dış renklenmeye neden olmaktadır. Bu gibi durumlar karşısında bireyler daha sık diş temizliği yaptırmaktadırlar. Diş temizliği veya diş beyazlatma sürekli yaptırıldığında diş minesinde mineral kaybı da yaşanmaktadır.

Çay ve kahve tüketiminin dişe pek çok zararı bulunmaktadır. Dişlerin sararmasına neden olan çay tüketimi ağız kokusu da yapmaktadır. Çayı şekerli tüketen bireylerde diş çürükleri de meydana gelmektedir. Diş yüzeyinde lekelenmeye yol açan çay ve kahve tüketimi, diş yüzeyinde çatlaklarda oluşturmaktadır.

Çok Çay İçmek Dişleri Çürütür Mü?

Gün içerisinde sıklıkla tüketilen kahve veya çay içme alışkanlıkları, ağızda asit salgılayan bakterileri harekete geçirir. Bu durum bakterilerin diş yüzeyinde yaşamasına ve dişleri çürütmesine yol açmaktadır.

Çay Dişte Leke Yapar Mı?

Çay ya da kahve ülkemizde fazlası ile tüketilen içecekler arasında yer almaktadır. Bu içecekler içerdikleri kafein ve doğal renklendiricilerden dolayı dişlerde leke yapmaktadır.

Diş sararması ve diş renginde lekelenme çay tüketiminden kaynaklanmaktadır. Çay içtikten sonra diş sararması ve lekelenmeye engel olmak için ağzınızı su ile gargara yapabilirsiniz. Çok fazla çay veya kahve içmek hemen hemen her bireyde diş yüzeylerinde birikimlere yol açar. Diş yüzeyindeki renklenme ve sararmalara engel olmak için çat tüketimini azaltmanızı tavsiye ediyoruz.

Bleaching yani diş beyazlatma tedavisi ile dişteki sararmalar ve lekeler kolaylıkla giderilebilmektedir. Estetik bir gülüşe ve beyaz dişlere sahip olmak için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizden randevu alabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir