Diş Tedavisi

Doğru Diş Fırçalama Nasıl Yapılır?

Doğru Diş Fırçalama Nasıl Yapılır

Doğru diş fırçalama nasıl yapılır? Doğru diş fırçalama nasıl olmalıdır? Gibi soruları sizler için bu yazımızda detaylı şekilde cevaplandırıyoruz. Doğru diş fırçalama teknikleri ve doğru diş fırçalama hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Canlılar tüketimini yapmış olduğu besinleri dişleri ile çiğneyerek, mideye göndermektedir. Gıdaların öğütülmesinde dişler son derece önemlidir. Gıdaların ve besinlerin sindirimi en başta ağızda başlamaktadır. Sindirim olayı esnasında en önemli öğütücüler dişlerdir. Bundan dolayı dişler insanların yaşantısında büyük öneme sahiptir.

Doğru Diş Fırçalama Nasıl Yapılır?

Doğru diş fırçalama için doğru diş fırçalama teknikleri uygulanmalıdır. Diş fırçalarken bir kişi, minimum 2 dakika boyunca dişlerini fırçalamalıdır.  Dişlerin iki dakikadan kısa süre içerinde fırçalanması doğru bir uygulama değildir. Şayet siz de diş fırçalarken 2 dakikadan kısa sürede fırçalıyorsanız, süre tutmanızı tavsiye ediyoruz. Süre tutmak için telefon ya da kronometre kullanarak dış fırçalama sürenizi 120 saniye olarak ayarlayabilirsiniz.

Diş fırçalarken diş etine kesinlikle zarar verilmemelidir. Bunun için kendi diş etinize uygun özelliklere sahip diş fırçası kullanmanız gerekmektedir. Diş etinize uygun satın aldığınız diş fırçası ile dişlerinizi nazik bir şekilde fırçalayabilirsiniz. Diş fırçama esnasında sert fırçalamadan kaçınılması gerekmektedir, aksi takdirde diş etlerinde kanamalar meydana gelebilmektedir.

Doğru diş fırçalama teknikleri, sağlıklı diş ve diş eti için önem arz etmektedir. Doğru diş fırçalama yöntemleri ile dişlerinizi fırçalayarak sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. Doğru teknikleri kullanarak diş fırçalamak için aşağıda belirtmiş olduğumuz hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Doğru diş teknikleri ise;

  • Diş fırçalamaya başladığınızda en başta üst dişler fırçalanmalıdır. Üst dişlerden sonra ise alt dişlerin dış tarafı iyice fırçalanmalıdır.
  • Diş fırçalamaya devam ederken ilk önce üst, sonra alt dişlerin iç kısımları uygun diş fırçası ile fırçalanmalıdır.
  • Ağız içerisindeki bütün dişlerin gıdaları öğüttüğü tarafı yani iç tarafı fırçalanmalıdır.
  • Diş fırçalanması tamamlandıktan sonra, son olarak dil fırçalanmalıdır. Çünkü dil gün içerisinde devamlı yiyecek ve içeceklerle temas etmektedir. Bundan dolayı diş kadar dil temizliği de kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Doğru diş fırçalama teknikle diş fırçalayarak sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. Dişlerin dış tarafı fırçalanırken fırçanın açısına dikkat edilmelidir. Dişlerin dış tarafı fırçalanırken fırça 45 derecelik açıyla tutulmalıdır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir