Diş Tedavisi

Maden Suyu Dişi Sarartır Mı?

Maden Suyu Dişi Sarartır Mı?

Yenilen veya içilen her şeyin diş ve diş eti üzerinde bir etkisi bulunmaktadır. Bazı içecekler yalnızca dişleri sarartmakla kalmayıp diş minesinin yumuşamasına da neden olmaktadır. Bu durum dişlerin çok hassas olmasına yol açtığı gibi diş çürüklerinin yaşanmasına da neden olur. Sağlıklı bir yaşam, sağlıklı ağız ve diş bakımı için içilen veya tüketilen gıdalar hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Maden suyu dişi sarartır mı? Maden Suyu Dişlere Zarar Verir Mi? Soda Dişlere Zarar Verir Mi? sorularını bu yazımızda sizler için yanıtlıyoruz. Maden sularının çoğu bölümü su olduğu için zararlı bir içecek alternatifi gibi görünmemektedir. Bununla beraber, maden suyu gibi içecekler 2,74 ve 3,34 arasındaki düşük pH seviyelerine sahiptirler. Maden sularının sahip olduğu pH seviyesi, diş minesinin aşınmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı, sağlıklı yaşamak ve diş sağlığını muhafaza etmek için maden suları tüketilmemesi gereken içecekler arasında yer almaktadır.

Maden Suyu Dişlere Zarar Verir Mi?

Birbirinden farklı maden suyu bulunmaktadır. Maden suları ve sodalar daha kolay ve keyifli içilsin diye sitrik ya da fosforik asit ilave edilmiştir. Maden suları içine ilave edilen bu asitler dişleri koruyan mine tabakasını aşındırarak zarar vermektedir.

Soda Dişlere Zarar Verir Mi?

Soda ile alakalı olarak gerçekleştirilen çalışmaların sonuçları farklılık göstermektedir. Maden suyu ve soda gibi içeceklerin çok ve kontrolsüz tüketimi diş aşımına yol açmaktadır. Maden sularının çok asidik olduğunu, dişleri ve diş minelerini aşındırabileceğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Ancak maden sularının sade su ile aralarında çok fazla önemsenecek bir fark bulunmadığını gösteren çalışmalar da bulunmaktadır.

İçecek seçimleri ve alışkanlıkları insan sağlığının yanı sıra diş sağlığı için de çok önemlidir. Maden suyu, soda ve benzeri içecekleri tüketirken çok dikkatli davranıp dişlerinizi kolaylıkla koruyabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir