Diş Tedavisi

Ağız İçi Dikişler Ne Kadar Sürede İyileşir?

Ağız İçi Dikişler Ne Kadar Sürede İyileşir

Ağız içerisinde cerrahi müdahaleler sonrasında dikiş atılabilir. Atılan bu dikişlerin vücut tarafından emilimi oldukça kolaydır. Ayrıca bu dikişlerin vücut tarafından emilmesinin sağlığa herhangi bir sakıncası yoktur. Atılan dikişler eğer vücut tarafından emilebilen bir türde değilse, diş hekiminiz dikişlerinizi 7 veya 10 gün içerisinde tekrar alacaktır.

Cerrahi müdahale sonrasında ağzınızda eğer dikiş varsa dilinizi mümkün olduğunca o bölgeye değdirmemeye çalışmanız gerekir.

Aynı zamanda sert yiyeceklerden uzak durmalısınız. Dikişler ile kesinlikle oynamayın ve basınçlı bir şekilde tükürmemeye çalışın. Dikişlerinizin olduğu bölgeyi kesinlik fırçalamayın, çok fazla gerilerek esnemeyin, yanağınızı çekiştirip sürekli dikişli olan bölgeyi kontrol etmeyin ve son olarak şiddetli bir şekilde hapşırmayınız. Diş hekiminizin operasyon sonrasında söylediklerini harfiyen yerine getirmeniz gerekmektedir. Dikişlerinizde açılma veya dikiş olan bölgede bir kanama olursa zaman kaybetmeden diş hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Diş Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş ameliyatı sonrasında diş hekiminizin söylediklerini dikkate almanız ve uygulamanız gerekmektedir. Ayrıca operasyon sonrasında dikişlerde herhangi bir problem yaşıyorsanız veya ağrınız geçmediyse diş hekiminize zaman kaybetmeden danışmanız gerekmektedir. Diş ameliyatı sonrasında dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda maddeler halinde sizler için sıraladık.

  • Diş ameliyatı sonrasında basınçlı bir şekilde kesinlikle tükürmeyiniz ve ameliyatlı olan bölgeye kesinlikle dokunmayınız.
  • Ameliyat sonrasında diş hekiminizin önerdiği şekilde dişlerinizi fırçalayınız.
  • Ameliyat sonrasında dikişlerinizin zarar görmemesi için yumuşak gıdalar tüketmelisiniz.
  • Dikişlerin zarar görmemesi için sigara veya alkol gibi alışkanlıklardan uzak durmalısınız.
  • Ameliyat sonrasında dikiş yerlerinde ilk 5 gün kanama, şişkinlik ve morluk görülebilir. Bu belirtiler eğer şiddetli bir hale gelirse diş hekiminize danışabilirsiniz.
  • Ameliyat sonrasında dişlerinizde bir oynama hissedebilirsiniz. Bu durum geçici ve normaldir.
  • Ameliyat sonrasındaki ilk gün beşer dakikalık aralıklarla ameliyat olan bölgeye soğuk kompleks uygulayınız.
  • Ameliyat sonrasında ilk 3 veya 4 gün sıcak banyo yapmaktan kaçınmalısınız.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir