Diş Tedavisi

Kanal Tedavisinden Sonra Su İçilir Mi?

Kanal Tedavisinden Sonra Su İçilir Mi

Ağız ve diş sağlığı için gerçekleştirilen bazı tedaviler diğer tedavilere kıyasla daha hassastır ve daha uzun sürmektedir. Bu tedaviler arasında kanal tedavisi de yer almaktadır. Genel olarak 2 seansta tamamlanan bu tedavi bazı hallerde 1 ya da 3 seansta da tamamlanabilmektedir. Tedaviye başlanmadan önce hastaya lokal anestezi uygulaması yapılmaktadır. Lokal anestezi sayesinde ağız bölgesinde birkaç saatlik hissizlik ve uyuşukluk meydana gelebilir.

Kanal tedavisi yapılan dişler, dişi besleyen bölümleri alındığından dolayı uzun sürede diş yoğunluğu değiştiği için dişte kırılmalar yaşanabilir. Böyle bir risk olmamak ile beraber kanal tedavisi işlemi gerekli olan fakat uygulanmayan dişlerde kayıplar yaşanır. Kanal tedavisi uygulanacak son seçenek olduğundan dolayı bu evreye gelmeden önce diş hekimine başvurmak dişleri bu tür tehlikelere karşı korur.

Kanal tedavisi son derece hassas bir tedavidir. Bu sebepten dolayı dikkatli bir şekilde yapılmadığında süreç ağrılı ve sıkıntılı olabilir. Kanal tedavisi yapılırken hekimin hassas ve dikkatli olması gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Öncesi Yapılacaklar

Kanal tedavisi yapılmadan önce, yani seanslar arasında sakız, sert kabuklu yiyecekler ve kuru meyve gibi yapışkan gıdalar; çay, meşrubat ve kahve gibi aşırı sıcak ve soğuk içeceklerin tüketilmemesi gerekir. Kanal tedavisinin ilk seansı yapılmaya başlanmadan önce yapılması gerekli olan başka özel bir durum bulunmamaktadır. Ancak yine de ilk muayeneden önce hangi konulara dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili diş hekimine danışmak gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Kanal tedavisinin sonrasında en az 2 saat boyunca sıcak veya soğuk gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir.
  • Kanal tedavisinden sonra su içilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak çok soğuk ya da sıcak olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Dolgu tam anlamı ile oturana kadar 2-3 gün boyunca karamel, kuru meyve ve sakız gibi dişe yapışacak gıdalardan uzak durulmalıdır. Aynı zamandan sert gıdalardan da kaçınmak gerekmektedir.
  • Tedavi uygulanan taraf ile yiyeceklerin tüketilmemesine özen gösterilmelidir.
  • Tedaviden sonra gerçekleştirilen ağız ve diş bakımlarına aynı şekilde devam edilmelidir.
  • Tedaviden sonra yaşanan ağrılar son derece normaldir. Bu ağrıları dindirmek için doktorun tavsiye ettiği ilaçlar kullanılmalıdır.
  • Apse yapma tehlikesi olduğundan dolayı sigara ve alkolden bir gün boyunca uzak durulmalıdır.

Kanal tedavisi yapıldıktan sonra bu konularda titiz davranmak gerekir. Bu sayede kanal tedavisinin başarılı olma olasılığı da artmaktadır. Tedaviden sonra belirli bir süre ağrı yaşanması normaldir. Bu sürecin daha rahat atlatılması için diş hekiminin tavsiyelerine uyulmalıdır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir