Diş Tedavisi

Estetik Diş Dolgusu Nedir?

Estetik Diş Dolgusu Nedir

Estetik diş nedir? Estetik diş dolgusu nedir? Estetik diş dolgusu nasıl yapılır? Estetik diş dolgusu kimlere uygulanır? Estetik diş dolgusu yaptırırken ağrı hissedilir mi? Estetik diş dolgusu uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Estetik diş dolgusu hangi hastalara uygulanır? Estetik diş dolgusunu kimler yapar? Estetik diş dolgusu kaç seansta tamamlanır? Estetik diş dolgusu hakkında aklınıza gelen ve merak ettiğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Estetik Diş Dolgusu Nedir?

Estetik diş dolgusu hastalara doğallık kazandıran dolgu çeşitlerinden bir tanesidir. Estetik dolgunun bir diğer adı ise kompozit dolgudur. Bu dolgu malzemesinde hastanın diş rengine göre diş dolgusu hazırlanmaktadır.

Bu nedenle de uygulama sonrasında hastanın kendi ana dişi ile dolgu yapılan diş arasında herhangi bir fark olmuyor.

Estetik diş dolgusu, dışarıdan çıplak göz ile bakıldığında belli olmayacak kadar doğal yapılmaktadır. Bu nedenle hastaya doğal ve güzel bir gülüş kazandırmaktadır. Estetik kaygılar nedeni ile bu tarz işlemlerden uzak duran hastalar bu uygulama sayesinde estetik görünümlerine kısa sürede kavuşmaktadır.

Estetik Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Estetik diş dolgusu oldukça basit bir işlemdir. Bu uygulamaya başlamadan önce dolgunun yapılacağı bölge lokal anestezi ile uyuşturulmaktadır. Daha sonra çürük olan dişler temizlenir.

Kavite dolgu malzemesinin diş yapışmasını sağlayabilmek için şekillendirme yapılmaktadır. Bu sayede dolgu malzemesi diş daha iyi bir şekilde tutunur. Bu işlem için ise diş hekimi bizotaj uygulamasını uygulamaktadır. Daha sonra ise materyal olan diş dokusuna daha iyi bağlanır.

Bütün bu işlemler yapıldıktan sonra diş yüzeyi pürüzsüz bir hale getirilir. Diş yüzeyine materyalin daha iyi bağlanabilmesi için bonding uygulaması yapılır. Hazırlanan dolgu malzemesi diş boşluğuna yerleştirilir. Diş boşluğuna yerleştirilen dolgunun istenilen sertliğe ulaşabilmesi için her defasında ışınlanması gerekmektedir. Daha sonra dolgu diğer dişler ile aynı boyuta getirilerek pürüzsüz bir hale getirilir. Cilalanma işlemi tamamlandıktan sonra ise uygulama sona erer.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir