Diş Tedavisi

Dişler Tel Takılınca Ne Zaman Düzelmeye Başlar?

Dişler Tel Takılınca Ne Zaman Düzelmeye Başlar

Diş tedavisinin süresi kişiden kişiye değişmektedir. Ortalama olarak diş teli tedavisinin süresi 6 aydan başlamaktadır. Tedavi süresi 6 aydan 30 aya kadar uzayabilmektedir.

Diş tedavilerinde tedavi süresi en uzun yöntem tel tedavisidir. Bunun yanı sıra tel tedavisi sonrasında mükemmel sonuçlar elde edersiniz.

Diş teli tedavisinin süresi dişlerin durumuna göre değişebilir. Bunun yanı sıra hastanın diş teli tedavisi sırasında diş hekiminin söylediklerini harfiyen yerine getirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tedavi süresi buna bağlı olarak uzayabilir. Diş teli tedavisinin süresini etkileyen iki faktör vardır. Bunlar diş yapısı ve çene yapısıdır. Alt ve üst çenenin birbirine uyumlu olmasının yanı sıra dişlerin çapraşıklık durumu da tedavinin sürecini etkilemektedir.

Hastaların yaşları da bu süreyi etkileyebilmektedir.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir?

Yetişkinlerde diş teli tedavisi ortodonti alanında sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir. Buradaki önemli olan konu hangi çeşit diş teli ile tedavi yapıldığıdır. Metal diş telleri ile şeffaf diş telleri arasındaki tedavi süreci oldukça farklıdır. Bunun asıl nedeni ise şeffaf diş telleri zamanla esneyerek tedavi sürecini uzatmaktadır.

Ortodonti tedavisinde tedavi sürecini etkileyen bir diğer faktör ise dişlerin çapraşıklık durumudur.

Hastanın dişlerinde ne kadar çarpıklık varsa diş teli tedavisinin süresi de bir o kadar uzar. Hastanın dişlerinde çarpık diş sayısı çok fazlaysa eğer tedavi süresi de uzamaktadır. Çocuk hastaların yetişkinlere tedavi süreci daha farklıdır. Bu tedavi yönteminde hasta ne kadar erken yaşta tedavi olursa tedavi süreci bir o kadar kısa olur.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir